Nükleer Fisyon ve Füzyon Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere fizik dersinde konusu olan nükleer fisyon ve füzyon ne demektir onu paylaşacağız.Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

Nükleer Fisyon

Fisyon, nötronla bomdardıman edilen ağır atom çekirdeklerinin parçalanarak daha küçük iki veya daha fazla farklı çekirdeğe bölünmesidir.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi nötronla uyarılan U-235 çekirdeğinin fisyon tepkimesi verilmiştir. Nötron, yüksüz bir parçacık olduğu için çekirdek içine kolaylıkla girebilir ve çekirdeğin fisyon yapmasını sağlar.

fisyon tepkimesi
fisyon tepkimesi

Oluşan daha kararlı atom çekirdeklerinin nükleon başına bağlanma enerjisi, bölünmeden önceki çekirdeğin nükleon başına bağlanma enerjisinden yaklaşık 1MeV daha büyüktür. Böylece tek bir fisyon tepkimesinden yaklaşık 200 MeV enerji açığa çıkar. Kömürün yanması gibi kimyasal bir reaksiyonda karbon atomu başına eV boyutunda enerji açığa çıkar. Bu açıdan bakıldığında fisyon tepkimesinden 106 kat daha fazla enerji elde edilir. Nadiren kendiliğinden gerçekleşen bu bozunma, nükleer reaktörlerde nötron uyarmalı olarak gerçekleştirilir.

Nükleer Füzyon

Füzyon, atom numarası küçük olan iki elementin birleşerek daha ağır bir element oluşturmasıdır.(aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi)

Bu olayda birleşme sonucunda oluşan yeni çekirdeğin nükleon başına bağlanma enerjisi artar ve açığa enerji çıkar. Füzyon, fisyona göre çok daha temiz bir enerji kaynağıdır. Hidrojen çevrimi adı verilen bir süreçle helyum atomu oluşur ve enerji elde edilir. Güneş ve diğer yıldızların enerji kaynağı füzyon tepkimeleridir.

nükleer füzyon
nükleer füzyon

Günümüzde füzyon tepkimelerini Dünya üzerinde kontrollü olarak yapabilmek için yoğun araştırmalar yapılmaktadır.

Kaynak = MEB / Eba.gov.tr

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir