Yurt Dışından Gelen Telefon Nasıl Açılır?

Yurtdışına çıktık ve gelirken hediye ya da kendimiz için bir cep telefonu satın aldık. Türkiye’ye geldiğimiz zaman almış olduğumuz telefonu 120 gün içerisinde pasaportumuza kayıt ettirmeliyiz. Eğer ki kendi pasaporta kayıt ettirmezsek yüz yirmi günün sonunda telefonumuzu kapanmış olacaktır. Pasaportumuza kayıt ettirebilmek için son iki yıl içerisinde yurtdışından telefon getirmemiş olmamız gerekmektedir. Aksi taktirde telefonumuzu yine pasaporta kayıt ettiremeyiz. Fakat son yüz yirmi gün içerisinde başka tanıdığımız birisi yurtdışına çıkıp gelmiş ve yanında son iki yıldır telefon alıp pasaportuna kayıt ettirmediyse, o kişinin hakkını kullanarak cep telefonumuzu kayıt ettirip kapanmadan kullanamaya devam edebiliriz. Peki, biz cep telefonumuzu pasaporta nasıl kayıt ettireceğiz.

E-Devlet Aracılığı İle Pasaporta Cep Telefonu Nasıl Kayıt Edilir?

Kayıt işlemi için yukarıda belirttiğim gibi 120 günü geçmemiş olmamız gerekmektedir. Yapmamız gereken internet tarayıcımızı açıyoruz. Adres satırına https://www.turkiye.gov.tr yazıyoruz ve e-devlet sayfasını açıyoruz. Sayfa açıldığında sağ üstte “Sisteme Giriş” butonu var ona tıklayarak giriş sayfasına giriyoruz. Bu sayfada bizden T.C. Kimlik numaramızı ve şifremizi girmemiz isteniyor. E-devlete giriş yapabilmek için daha önceden PTT’den e-devlet şifresi almış olmanız gerekmektedir. Şifre almadıysanız bu işlemlere devam edemezsiniz. İşlemlere devam edebilmek için size en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alınız.

Şifreniz var olduğunu sayarak işlemlere devam ediyoruz. Şifremizi yazarak giriş yaptık. Açılan sayfada soldaki yatay menüde “e-hizmetler” butonunu göreceksiniz, ona tıklıyoruz. Tekrar yeni bir sayfa gelecek oradan “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesi altında “IMEI Kaydet” yazısını bulup tıklayın. Bize burada telefonu kayıt etmek için şartlardan bahsedilecektir. “Devam et” butonuna basarak devam edelim. Açılan sayfada sizden kişisel bilgileriniz, cep telefonunuzun IMEI numarası ve pasaport bilgilerinizi seçip girmeniz isteniyor. (Buradaki bilgileri doğru doldurunuz.) Telefonunuzun IMEI numarasını bilmiyorsanız, telefonunuzun arama bölümüne gelin ve “*#06#” tuşlayarak arama tuşuna basın.İki saniye içerisinde IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz.(Buradaki yazımızda da imei numarasını nasıl öğrenebiliriz onu anlatmıştık.)

Bu bölüme istenilen bilgileri girdikten telefonunuz kayıt edilmek için sisteme kayıt edilmiş olacaktır. Kayıt harcını vergi dairelerine ya da internet bankacılığı ile ödeyebilirsiniz. Kayıt harcını ödemezseniz telefonunuz kayıt edilmeyecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir