Klavyeden Metrekare (m²) İşareti Nasıl Yapılır? (m², cm² ve km² Yapılışı)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden metrekare m² işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Metrekare m² işareti matematik ve fizik gibi sayısal derslerde en çok kullanılan işaret ve simgelerden birisidir. Bazen sayısal dersler için ödev hazırlarken Word vb. belgelerine m² buradaki gibi metrekare işareti yapmak isteyebiliriz. Metrekare işareti yapmanın gerçekten çok kolay bir yöntemi vardır. Şimdi sizler için klavyeden metrekare sembolü, işareti nasıl yapılır adım adım gösterelim.

Metrekare (M²) İşareti Nasıl Yapılır? (Tüm Yöntemler)

1-) Klavyeden metrekare işareti yapmak için ilk olarak “m” harfimizi yazarız. Ardından kare işaretini yani ‘²’ bu işareti yapmak için Alt + 0178 tuşlarına basmamız gerekiyor. Haliyle ikisini yan yana getirdiğimizde “m²” buradaki gibi metrekare işareti yapmış oluruz. Veya büyük harflerle yapmak isterseniz ilk baştaki ‘m’ harfini bu şekilde ‘M’ büyük yazın. Ardından yanına kare işaretini eklediğinizde M² bu şekilde büyük metrekare sembolü olmuş olur.

NOT = Ek olarak eğer santimetre kare işareti yapmak isterseniz ilk önce cm yazın sonra kare işareti yapın. Yani cm² bu şekilde santimetrekare işareti yapabildiğiniz gibi, km² bu şekilde de kilometrekare işareti yapabilirsiniz.

Yani detaylı anlatmak gerekirse ilk olarak klavyemizden m harfine basıyoruz. Ardından hemen yanına kare işareti yapmak için yukarıdaki klavye resminde gördüğünüz gibi Alt+0178 kombinasyonunu yapıyoruz. Yani ‘m’ harfini yazdıktan sonra ilk olarak Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından numpad kısmındaki rakamlardan sırasıyla 0-1-7-8 tuşlarına basıyoruz. Böylelikle m² burada gördüğünüz gibi metrekare işaretini yapmış oluyoruz.

2-) Klavyeden metrekare işareti yapmanın diğer bir yolu ise “Karakter Eşlem” programı üzerindendir. İlk olarak başlat menüsüne girip karakter eşlem programını açıyoruz. Ardından Unicode’a git kısmına “33A1” kodunu yazıyoruz. Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi karşımıza m² buradaki gibi metrekare işareti çıkacaktır.

Kodu yazdıktan sonra metrekare işaretini Seç ve Kopyala yaparak kopyalayabilirsiniz. Ardından dilediğiniz belgeye veya dokumana yapıştırabilirsiniz.

3-) Son yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. Burada yaptığımız “” metrekare işaretini ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Metrekare işaretini daha kolay kopyalayabilmeniz için aşağıya da ekleyelim.

  • Metrekare işareti ==>
  • Büyük harflerle metrekare işareti ==>
  • Santimetrekare işareti ==> cm²
  • Kilometrekare işareti ==> km²

Bu yöntemlerle klavyeden metrekare işareti yapabilirsiniz. İyi çalışmalar ve iyi ödev hazırlamalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir