Klavyeden Ters p Nasıl Yazılır? Klavyeden q ve ¶ İşaretleri Yapmak

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden ters p işareti nasıl yazılır onu anlatacağız. Klavyeden ters p yapımının birçok yöntemi bulunmaktadır. Şimdi sizler için maddeler halinde anlatalım.

Ödevler için, projeler için, sunum hazırlamak için vb. yerlerde klavye işaretleri işimize yarayabiliyor. Bunların yanı sıra oyun oynarken güzel nickler oluşturmak için de klavyeden ters harfler ve semboller işe yarayabilir. Klavyeden ters yapılan harflerden birisi de p , q ve ¶ işaretleridir. Peki klavyeden ters p nasıl yazılır şimdi görseller eşliğinde anlatalım.

Klavyeden Ters p İşareti Nasıl Yazılır?

Klavyeden ters p işareti yani q bu şekilde veya ¶ bu şekilde işaret yapmanın birçok yöntemi mevcuttur. Şimdi bazı yöntemlerle anlatalım.

1-) Klavyeden ters p işareti yani “q” yapmak için Alt+113 kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ilk olarak Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından numpad yani klavyenin sağındaki rakamlardan sırasıyla 1, 1 ve 3 tuşlarına basıyoruz. Böylelikle “q” buradaki gibi ters p işareti, sembolü yapabiliriz.

2-) Bazı kaynaklara göre ters p işareti ¶ bu şekilde yapılıyor. Yani ¶ bu işaret de q buna benzediği için yapılabilir. ¶ bu işaret Word belgesinde “biçimlendirme işaretlerini gösterme veya gizleme” anlamında kullanılıyor. Bu işareti Alt+20 tuşları ile klavyeden yapabilirsiniz.

Klavyeden ters p yani ¶ bu işareti yapmak için öncelikle Alt tuşuna basılı tutun. Ardından sırasıyla 2 ve 0 rakamlarına basın. Sonrasında ¶ bu sembolü yapabilirsiniz.

3-) Klavyeden ters p işareti q harfi ile de yapılabilir. Yani klavyeden direkt Q-q harfine basarsanız ters p yapmış olursunuz diyebiliriz.

4-) Son olarak kopyala yapıştır yöntemi ile bu işaretleri yapmak mümkündür. “q” ve “¶” bu işaretleri hızlı şekilde yapmak için klavyeden ctrl+c yapıp kopyalayabilir ardından istediğiniz belgeye ctrl+v yaparak yapıştırabilirsiniz.

  • Klavyeden ters p yapımı 1 ==> q
  • Klavyeden ters p yapımı 2 ==>

Bu şekilde klavyeden ters p yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir