Klavyeden Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır? {Tilde İşareti}

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere klavyeden ‘ ~ ‘ buradaki gibi tilde işareti yani yaklaşık işareti nasıl yapılır onu göstereceğiz.

Yaklaşık işareti (tilde işareti) bir noktalama işaretidir. Tilde işareti ( ~ ) bu şekilde yapılır. Tilde işareti İspanyol alfabesinde kullanılan bir işarettir. İspanyolca’da bazı harflerin üzerinde tilde işareti yani yaklaşık işareti yer almaktadır. Fakat ülkemizde genellikle matematik alanında kullanılır. Aynı zamanda yaklaşık bir şeyi ifade etmek için de ~ bu işaret kullanılabiliyor. Eğer ödevlerinizde, belgelerinizde, sunumlarınızda bu işareti yapmanız gerekiyorsa çok kolay bir yöntemle klavyeden bu işareti yapabilirsiniz. Şimdi sizlere klavyeden yaklaşık (tilde-tilda) işareti nasıl yapılır 4 farklı yöntemle anlatalım. Bu arada bu işarete “tilda işareti” de denildiği oluyor. Ama gerçeği “tilde işareti” dir. Yani sonu e harfi ile bitiyor.

Klavyeden Tilde (Yaklaşık) İşareti ( ~ ) Nasıl Yapılır?

1-) Klavyeden yaklaşık işareti yapmak için AltGr+Ü tuşlarına basabilirsiniz. Yani ilk olarak space tuşunun sağındaki AltGr tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından enter tuşunun solundaki Ü harfine basıyoruz. Sonrasında ~ buradaki gibi tilde işareti yapmış oluruz.

Fakat burada şöyle bir durum var. AltGr+Ü harfine bastıktan sonra 1 kere space tuşuna basın. Veya AltGr+Ü harfine 2 kere basın. Yani AltGr’ye basılı tuttuktan sonra Ü harfine 2 kere basmalıyız. Çünkü 1 kere basılınca ekranda çıkmıyor. 2 kere bastığımızda “~~” bu şekilde yapmış oluruz. Ardından yaklaşık işaretinin 1 tanesini silersek ~ bunu yapmış oluruz.

2-) İkinci bir yöntem ise Alt+126 kombinasyonudur. Aşağıdaki klavye resminden gördüğünüz gibi ilk olarak space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Akabinde numpad bölümünden yani sağdaki rakamlardan sırasıyla 1-2-6 tuşlarına basıyoruz. Sonrasında ~ buradaki gibi yaklaşık tilda işaretini yapabiliriz.

Ek olarak dilerseniz Alt+0126 tuşları ile de tilde işareti yapabilirsiniz. Yani ister Alt+126 yapın isterseniz de Alt+0126 yapın. İkisi de tilde işaretini veriyor.

3-) Yaklaşık işaretini yapmanın diğer bir yolu ise karakter eşlem programı kullanmaktadır. İlk olarak başlat menüsünden karakter eşleme giriyoruz. Ardından “Unicode’a git” bölümüne “007E” kodunu yazıyoruz. Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi tilde işareti (veya diğer ismiyle yaklaşık işareti) ekranda çıkacaktır. Sonrasında seç ve kopyala butonlarına basıyoruz. Böylelikle işaretimizi kopyalamış oluyoruz. Sonrasında nereye bu işareti yapmak isterseniz yapıştır diyerek eklemiş olursunuz.

4-) Son yöntemimiz ise kopyala-yapıştır yöntemidir. Yaklaşık işaretini ~ buradan ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz belgeye yapıştırabilirsiniz. İşaretin diğer versiyonları da mevcuttur. Şimdi tüm tilde işaretlerini ve versiyonlarını rahat kopyalayabilmeniz için aşağıya da ekleyelim.

  • Tilde işareti (yaklaşık işareti) ==> ~
  • Çift tilde işareti (yaklaşık, neredeyse eşit işareti) ==>
  • Eşittir ve tilde alt alta işareti (benzer veya neredeyse eşittir anlamına geliyor) ==>

Üç farklı tilde işaretleri (hemen hemen eşittir, yaklaşık işaretleri) ( ~ , ≈ , ≌ ) bu şekildedir. Hepsi hemen hemen aynı anlamlara geliyor. Matematikte sıklıkla kullanılan sembollerdendir.

Bu şekilde 4 farklı yöntemle klavyenizden tilde işaretini (yaklaşık işaretini) yapabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir