Samsung Cihazınız Şarj Edilemiyor Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Samsung cep telefonlarında veren “Cihazınız şarj edilemiyor. Samsung uyumlu bir pil ve şarj cihazı kullandığınızdan ve cihazınızın şarj cihazına düzgün şekilde bağlandığından emin olun.” hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Dünyanın en çok kullanılan cep telefonu markalarından birisi Samsung’dur. Samsung gerçekten özellikle Galaxy serisi çok kullanışlı ve tercih edilen bir seridir. Fakat her cihazda olduğu gibi bu tarz telefonlarda şarj edilememe sorunu çıkabiliyor. Bu şarj sorunlarından birisi de “Cihazınız şarj edilemiyor. Samsung uyumlu bir pil ve şarj cihazı kullandığınızdan ve cihazınızın şarj cihazına düzgün şekilde bağlandığından emin olun.” hatasıdır. Hatanın ekran görüntüsünü aşağıya ekleyelim.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar Samsung veya benzeri android cihazlarda buna benzer hatalar alınabiliyor. Fakat hiç merak etmeyin cihazınız şarj edilemiyor hatasının birden fazla çözümü vardır. Şimdi lafı uzatmadan maddeler halinde bu hatanın çözümü için, telefonun tekrardan şarj edilebilmesi için neler yapılmalıdır onları anlatalım.

“Cihazınız Şarj Edilemiyor Samsung Uyumlu Bir Pil ve Şarj Cihazı…” Akıllı Telefon Şarj Olmaması Sorunu Çözümleri

Geçtiğimiz gün cep telefonumu şarja takarken bu şekilde bir hata aldım. Ardından küçük bir inceleme yaptım ve telefonun bataryasının hata almış olabileceğini düşündüm. Çünkü büyük ihtimalle cep telefonum yere düşmüştü. Ardından bataryayı çıkartıp tekrar taktığımda hatanın düzeldiğini gördüm. Yani birçok etken olmuş olabilir. O yüzden şarj edilemiyor hatasının çözümü için hemen hemen tüm yöntemleri sizlere anlatacağız. Şimdi madde madde anlatalım.

1. Yöntem: Arkadaşlar eğer cep telefonunuzu şarja taktığınızda “Cihazınız şarj edilemiyor. Samsung uyumlu bir pil ve şarj cihazı kullandığınızdan ve cihazınızın şarj cihazına düzgün şekilde bağlandığından emin olun.” bu şekilde bir hata alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey şarj aletini başka bir telefon üzerinde denemektir. Yani şarj aleti bozuk olabilir. Bu yüzden ilk olarak şarj aletini başka bir cihazda çalışıyor mu çalışmıyor mu deneyin. Eğer başka cihazlarda çalışıyorsa demek ki şarj aletinde sorun yok. O zaman sorun telefonda olabilir. Diğer yöntemlere geçebilirsiniz.

2. Yöntem: Eğer şarj aletinde sorun yoksa arkadaşlar telefonun büyük bir olasılıkla bataryası yerinden oynamış olabilir. Yani daha doğrusu şöyle, kullandığınız telefon o zamana kadar bir hata vermiyorsa ve birden hata vermeye başladıysa bu durumda telefonun bataryası yerinden oynamış, yerinden çıkmış olabilir. (Telefon yanlışlıkla yere düştüyse veya darbe aldıysa bu durumda batarya yerinden çıkmış olabilir. Batarya 1 milim bile yerinden oynasa telefon şarj etmeyebiliyor.) Bu yüzden telefonunuzu ilk olarak kapatın. Ardından arka tarafını açıp bataryayı yerinden çıkartın sonra tekrar takın. Yani bataryayı çıkartıp takın. Sonra telefonu açtığınızda artık şarj edildiğini göreceksiniz. Çünkü aynısı bizim telefonda da oldu. Böyle yapınca hata düzeldi.

3. Yöntem: Bataryayı çıkarıp taktıktan sonra yine aynı hatayı alıyorsanız o zaman farklı bir batarya deneyerek kontrol etmeniz iyi olabilir. Bu durumda bataryada mı sorun var yoksa başka bir şeyde mi onu anlayabiliriz. Evinizde yedek batarya varsa veya başka bir android cihaz varsa onun bataryasını kendi telefonunuza denemelik olarak takın. Daha doğrusu diyelim ki evde 2 Samsung cihazınız var. Şarjı problemli olmayanın bataryasını diğerine takıp öyle bir deneme yapabilirsiniz. Böylelikle bataryada sorun var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

4. Yöntem : Telefonunuzu güvenli modda başlatmayı deneyin. Eğer şarj aletinde ve bataryada bir sıkıntı yoksa o zaman telefonunuzu güvenli modda başlatın. Telefonu güvenli modda başlatmak için ilk olarak telefonu kapatın. Ardından telefonu açma power tuşuna basılı tutun ve elinizi çekmeyin. Samsung yazısını (veya hangi marka telefon kullanıyorsanız) gördükten sonra hemen elinizi güç tuşundan çekip ses kısma, sesi azaltma tuşuna basılı tutun. Sonrasında bir süre sonra telefonun sol alt tarafında güvenli mod yazısı belirecek. İşte bu yazıyı görene kadar elinizi ses azaltma tuşundan çekmeyin, basılı tutun. Sonra güvenli moda geçerken şarj aletini takın ve öyle şarj etmeyi deneyin. Eğer bu işlem de işe yaramadıysa bir sonraki yönteme geçebilirsiniz.

5. Yöntem: Eğer bataryayı denediniz ve bunda da bir sorun yoksa, güvenli modda da şarj etmiyorsa o zaman telefonu fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz, sıfırlayabilirsiniz. Yani eğer telefonunuz şarj aletine bağlıysa ve şarj olmuyorsa yukarıdaki gibi bir hata veriyorsa o zaman ilk 3 yöntem işe yaramadıysa telefonunuza format atabilirsiniz, fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce bilgilerinizi, rehberinizi vs. her şeyi kaydetmenizi tavsiye ederiz. Bazı kaynaklarda yazılım sıfırlama yaparak da hatanın çözülebildiği yazıyor. Dilerseniz ilk olarak yazılım sıfırlama yöntemini deneyin. Eğer bu da işe yaramazsa o zaman telefonunuza format atın yani fabrika ayarlarına geri yükleyin. Çünkü bazen güncellemelerden sonra şarj etmeme sorunu oluşabiliyor. Haliyle telefonu sıfırladıktan sonra bu sorun çözülebilir.

6. Yöntem: Geldik son yöntemimize. Hemen hemen tüm olasılıkları denedik ve halen telefon şarj etmiyorsa bu durumda tek yapmamız gereken bir telefoncuya götürmektir. Çünkü bu işlemler sonrasında telefon halen şarj etmiyorsa demek ki donanımsal bir problem var. Dediğimiz gibi eğer telefonunuz yere düştüyse bazı parçaları hasar görmüş olabilir ve bundan dolayı da şarj etmiyor olabilir. Veya yüklediğiniz bir yazılımdan kaynaklı yazılımsal bir problem olabilir. Her ne kadar telefona kendimiz format atsak da yine de bazı yazılımsal ayarları bozulmuş olabilir. İşte bu yüzden fazla kurcalamadan telefonu telefoncuya götürmenizi tavsiye ederiz. Ama tekrardan söyleyelim aynı sorunu biz de yaşadık ve 2. yöntemde anlattığımız gibi bataryayı çıkartıp yeniden taktığımızda hata düzeldi ve telefon şarj etmeye başladı. Eğer hiçbir yöntem olmazsa o zaman telefoncuya götürebilirsiniz.

Bu şekilde adımları uygulayarak Samsung marka cep telefonlarınızdaki veya android akıllı telefonlardaki şarj etmeme sorununu çözebilirsiniz. Eğer telefonunuz şarj aletine takılı şarj oluyor gibi gösteriyor ama şarj dolmuyorsa o zaman bu yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Umarız yararlı olur. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir