Komposto mu Kompost mu Kompostu mu Doğrusu Hangisi? (TDK’ya Göre)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere komposto mu, kompostu mu, kompost mu hangisi doğru yazılışlardır TDK’ya göre onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi Türkçe’de konuşma dilinde okuduğumuz kelimeler yazım kurallarına göre yanlış yazılabiliyor. Yani bazı kelimeler konuştuğumuz gibi yazılmayabiliyor. İşte bu kelimelerden birisi de “kompost/kompostu/komposto” kelimeleridir. Bu kelimeler birbirlerine çok karıştırılmaktadır. Sizler için hangileri doğru yazılıştır hangileri yanlıştır onu anlatacağız. Şimdi TDK’ya göre komposto ne demek, kompost ne demek, kompostu yazılışı doğru mu onları paylaşalım.

Komposto Nasıl Yazılır? (Kompost mu Kompostu mu Komposto mu)

  • Doğru yazılışı ==> Komposto ✓ (Hoşafın diğer adı.)
  • Hatalı yazılışı ==> Kompostu × (Böyle bir kelime yoktur. Hatalı yazılıştır.)
  • Farklı anlamı ==> Kompost (Bitki artıklarından yapılan gübre. Komposto ile birbirine karıştırılmamalıdır. İkisi farklı şeylerdir.)

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize İtalyanca “composto” kelimesinden geçen ve “Bütün veya dilimler hâlindeki yaş meyvenin şekerli suyla kaynatılmasıyla yapılan bir tatlı türü.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “KOMPOSTO” kelimesidir. Yani son harfi o olacaktır. ‘Kompostu‘ şeklinde yazılan kelime ise hatalı yazılıştır. Ayrıca kompostonun bir diğer adı da hoşaf olarak bilinmektedir. Fakat buradaki kelime ‘bitki artıklarından yapılan gübre’ manasına gelen “KOMPOST” kelimesi ile karıştırılabiliyor. Yani aslında kompost diye bir kelime de mevcut ve TDK sözlükte bu kelime var. Haliyle komposto diye bir kelime de mevcut ve bu ikisi farklı anlamlara gelmektedir. Yani birbirlerine karıştırılmamalıdır. Dediğimiz gibi komposto ve kompost kelimelerinin yazılışları doğrudur çünkü ikisi de farklı anlamdaki kelimelerdir. Ama TDK sözlükte kompostu diye bir kelime yoktur, kelimenin doğrusunda son harfi O harfi (Ordu’nun O’su) olmalıdır.. Yazım kurallarına göre kompostu hatalı, yanlış bir yazılımdır.

TDK’nın resmi sözlük sitesinde de gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu komposto olarak yazılır ve hoşafın diğer ismi olarak geçer. Eğer yazım kuralları sorularında vb. genel kültür sorularında bu kelime karşımıza çıkarsa doğrusu komposto olacaktır. Ayrıca o harfini çıkarttığımızda kompost kelimesi oluyor. Böyle bir kelime de TDK’da mevcuttur. Bunun anlamı ise “Bitki artıklarından yapılan gübre” manasına gelmektedir. Bu da ingilizce kökenli bir kelimedir.

Kısacası ikisi birbirine karıştırılmamalıdır. Yani hem kompost hem de komposto diye bir kelime vardır ve TDK’ya yer almaktadır. Ama bunların dışında kompostu (sonu u harfi ile biten) bir kelime yoktur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir