Klüp mü Kulüp mü Kulüb mü Doğrusu Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klüp mü kulüp mü yoksa kulüb mü doğrusu hangi kelimedir onu göstereceğiz.

Yine çok karıştırılan kelimelerin başında kulüp-klüp ikilisi geliyor. Bildiğiniz gibi kelimenin İngilizce ve Fransızca’sı club’dır. Haliyle dilimize buradan geçtiği için genelde yazılışı karıştırılıyor. Okunuş itibariyle fazla sıkıntı olmuyor sonuçta dilimizden kulüb şeklinde çıkıyor ama karşımızdaki kişi ne demek istediğimizi anlıyor. Lakin önemli olan yazım kurallarına uymak ve kelimeyi doğru yazıldığı gibi bilmek. Sonuçta sınavlarda yazım kuralları sorularında bu kelime karşımıza çıkabilir. Bu bakımdan iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi kelimenin doğrusunu sizlere iletelim.

Klüp mü Kulüp mü Kulüb mü Doğru Yazılımı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Kulüp
  • Yanlış yazılışları ==> ×Klüp, ×Kulüb, ×Kulup, ×Klup

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’dan geçen ve “Kişilerin, toplulukların oluşturduğu grup.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı kulüp kelimesidir. Klüp, kulüb, klup vb. türevleri ise yanlış yazılışlarıdır. Şimdi kanıt resmini ekleyelim.

Gördüğünüz gibi TDK’nın sozluk.gov.tr resmi web sitesinde de kelimenin doğrusu kulüp olarak belirtilmektedir. Sizler de siteye girerek kendiniz aratma yapabilir ve kelimenin doğrusunu görebilirsiniz.

Ayrıca kulüp kelimesine ek gelirse sondaki p harfi yumuşayıp b harfine dönüşmektedir. Mesela “Ben kulübe gideceğim.” cümlesinde olduğu gibi ek alırsa yumuşama olmaktadır.

Umarız faydalı olur teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir