Kolaj Bölüm Ne Demek? Dizilerde Kolaj Bölüm Eski (Tekrar) Bölüm mü?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere kolaj bölüm ne demektir onu anlatacağız.

Kolaj bölüm bazen dizilerin yeni bölümlerinin olmadığı zamanlarda ekranlara geliyor. Hatta sadece dizi değil, yarışma programı, eğlence programı vb. programların yeni bölümleri olmadığı zaman ekranlara kolaj bölümü gelebilmektedir. Şimdi sizlere kolaj bölüm ne demek kısaca hakkında bilgi verelim.

Kolaj Bölüm Ne Demek?

Kolaj bölüm “eski bölüm, tekrar bölüm” anlamlarına gelmektedir. Yani televizyonlarda dizilerin kolaj bölümü ekrana gelecekse bilin ki o bölüm eski bölümlerden oluşan bir kesittir, bir kısımdır. Eski bölümlerin beğenilen sahnelerinin kesilmiş versiyonuna kolaj bölüm deniliyor diyebiliriz. Bazı kaynaklara göre kolaj bölüm tekrar bölüm, son bölüm anlamlarına da geliyor. Fakat genellikle kolaj bölüm eski bölümlerin kesitlerinden oluşan bir bölümdür. Kolaj bölüm, yeni bölüm değildir.

Kısacası kolaj bölüm, dizilerin yayınlanmış olan bölümlerinden en önemli sahneleri içeren özel oluşturulmuş bir bölümdür. Tabii ki sadece diziler için değil şarkı programları, magazin programları vb. için de aynı durum geçerlidir.

Kolaj Ne Demek?

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan geçen (collage) kolaj kelimesi “Kesyap” anlamına gelmektedir. Kesyap ise “Kumaş, tahta vb. malzemelerle yapılan, kâğıt veya kartona yapıştırılan resim, kolaj.” anlamına geliyor. Kolajın tek başına anlamı bu şekildedir. Fakat Televizyonlarda geçen “kolaj bölüm” ise yukarıda anlattığımız gibi eski bölümlerin önemli sahnelerinden kesitler alınmış bölümüdür.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir