Kredi (Banka) Kartının Arkası Hangi Kalemle İmzalanır? İmzalamak Şart mı?

İyi günler dileriz değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kredi ve banka kartlarının arka tarafına hangi kalemle imzamızı atmamız gerekiyor, arka tarafı imzalamak şart mıdır kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Süresi dolan kredi kartları için birçok banka yeni kartı evlere kargo ile göndermektedir. Zarfla gelen kartı açtığımızda kartın arkasında “İmzalanmadığı taktirde geçersizdir” tarzında bir mesaj yazmaktadır. Bunu gören kişiler ise bu alanı imzalamak zorunda mıyız merak ederler. Ayrıca bu alan hangi kalemle imzalanmalıdır o da merak ediliyor. Şimdi sizlere kısaca konu hakkında bilgi verelim.

Kredi ve Banka Kartının Arkasını İmzalamak Şart mı?

Kredi veya banka kartının arka tarafında bulunan siyah bölmenin üzerine imza atmak güvenlik açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu durumda kartınız kaybolduğunda veya marketten alışveriş yaparken kartla ilgili bir sorun çıktığında güvenlik açısından kartın size ait olduğunu kanıtlamış olursunuz. Yani kısaca kartın size, şahsınıza ait olduğunu kanıtlamak için buraya atılan imza önemli diyebiliriz. Birçok kartın arkasında “İmzalanmadığı taktirde geçersizdir” diye bir uyarı çıkar. Bu yüzden imzalamak en iyisi olacaktır. Kredi kartının arka tarafında siyah bölmenin üzeri imzalanmalıdır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi siyah kısmın üzerine kendi imzanızı atabilirsiniz.

Bazı kaynaklarda burayı imzalamak zorunlu değil yazıyor. Yani imzalanmadığı taktirde kartınız iptal olmaz elbette. Fakat dediğimiz gibi güvenlik açısından imzalamanızı tavsiye ederiz ki bankalar imzalanmasını şart koşuyor. Bazı kaynaklarda eğer kredi kartını manuel olarak kullanmayacaksanız yani sadece internetten online alışverişlerde kullanacaksanız bu durumda imza atmasanız da olur diyor. Fakat yine de arka kısma imza atmanızı tavsiye ederiz.

Kredi ve Banka Kartının Arkası Hangi Kalemle İmzalanır?

Kartınızın arka tarafını keçeli bir kalemle imzalayabilirsiniz. Çünkü keçeli kalemle imzanız kalıcı olur silinmez. Fakat biz tükenmez kalemle denedik ve yine silinmedi. Bu durumda büyük ihtimalle tükenmez kalem de geçerli olur diyebiliriz. Dediğimiz gibi banka veya kredi kartının arka tarafındaki siyah bölmenin üzerine kendi imzanızı keçeli bir kalemle veya tükenmez bir kalemle imzalayabilirsiniz. Bunun dışında kurşun veya uçlu kalem büyük olasılıkla olmaz, silinebilir. O yüzden evinizde keçeli kalem varsa bununla imzalayın. Eğer keçeli kaleminiz yoksa tükenmez kalemle imzalayabilirsiniz.

Kısacası tekrar söyleyelim; kredi veya banka kartlarının arkasına güvenlik açısından kendi imzanızı atmanızı tavsiye ederiz (bazı kaynaklarda zorunlu olmadığı yazılsa bile güvenlik açısından en iyisi imza atmanızdır). İmzayı keçeli kalemle atmanız en iyisi olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir