Kur’an’ı Kerim’de En Çok Hangi Kelime Geçiyor? Kaç Defa Geçer?

Cümleten selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Kuran-ı Kerim’de en çok hangi kelime ve kaç defa geçmektedir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Kaynaklara göre (dergipark.org.tr) Kuran’ı Kerim’de toplamda 86872 tane kelime bulunmaktadır. Harf sayısı ise 322564 ‘tür. Kuran’ı Kerim’de toplamda 6236 ayet bulunmaktadır. Bu bilgilerin dışında Kuran’da bazı farklı bilgiler ve istatistikler de merak ediliyor. Mesela en çok ismi geçen peygamber Hz. Musa’dır. Aynı şekilde en çok geçen kelime nedir merak edilmektedir. Şimdi kısaca aktaralım.

Kuran’ı Kerim’de En Çok Hangi Kelime Geçer?

Kuran’ı Kerim’de en çok geçen kelime Allah (c.c.) lafzıdır. “Allah” ismi Kuran’ı Kerim’de toplamda 2697 kere geçmektedir. Bazı kaynaklara göre Allah ismi 2699 kere geçiyor, bazı kaynaklarda 2697 yazıyor. Dediğimiz gibi Kuran’ı Kerim’de en çok geçen kelime ve en çok tekrar eden lafız Allah (c.c.) ismidir. Allah (c.c.) lafzı toplamda 2697 defa tekrarlanmaktadır.

Eğer genel kültür sorularında, bilgi yarışmalarında Kuran’da en çok hangi kelime geçer şeklinde bir soru karşınıza çıkarsa cevabı Allah (c.c.) olacaktır. Bunun dışında Kuran’da hangi kelime kaç defa geçiyor buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Paylaştığımız yazıda bazı kelimelerin kaçar defa tekrarlandığı yazılmaktadır. Örneğin “ay” kelimesi Kuran’da 12 kere geçmektedir. “Gün” kelimesi Kuran’da toplamda 365 defa geçmektedir. Fakat en çok tekrar eden lafız ise “Allah” ismidir. Dediğimiz gibi Allah ismi Kuran’da toplamda 2697 yerde geçmektedir (bazı kaynaklara göre 2699) ve Kuran’da en çok geçen kelimedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir