Kuzeybatı Nasıl Yazılır? ‘Kuzey batı’ mı ‘Kuzeybatı’ mı? Ayrı mı Bitişik mi?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kuzeybatı nasıl yazılır onu anlatacağız.

Türkçe’de bazı kelimeler ayrı yazılırken bazıları ise birleşik yani bitişik yazılabilir. Bu birleşik kelimeler genellikle yazım kuralları sorularında karışımıza çıkabiliyor. Karşımıza çıkabilecek kelimelerden birisi de “kuzey batı / kuzeybatı” ikilisidir. Burada kuzey kelimesi için sıfat tahminleri yapılmaktadır fakat bu ifade yön belirttiği için ayrı değil birleşik yazılır. Yani kısacası yön belirten kelimeler “kuzeybatı, güneybatı, kuzeydoğu, güneydoğu” ayrı değil bitişik yazılmaktadır. Şimdi TDK’ya göre detayları kısaca ele alalım.

Kuzeybatı TDK’ya Göre Nasıl Yazılır? Ayrı mı Birleşik mi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Kuzeybatı (Kelime bitişik yazılır)
  • Hatalı yazılışı ==> x Kuzey batı (Ayrı yazılmaz)

Türk Dil Kurumu’na göre “Kuzeyle batı arasındaki yön.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “KUZEYBATI” kelimesidir. Yani kelime “Kuzey batı” buradaki gibi ayrı değil “Kuzeybatı” bu şekilde bitişik yazılmaktadır. TDK’da yer alan bilgiye göre ara yönleri belirten kelimeler birleşik yazılmaktadır. Bildiğiniz gibi toplam 4 ara yön var. Bunlar “kuzeybatı, güneybatı, kuzeydoğu, güneydoğu” yönleridir. Yani tüm bu ara yönlerin hepsi birleşik yazılmaktadır. Eğer sınavlarda bu kelimeler karşımıza çıkarsa ayrı değil birleşik yazılanı doğru olarak kabul etmemiz gerekiyor. Şimdi TDK’ya göre kanıtımızı paylaşalım.

TDK’nın resmi sözlük uygulamasından baktığımızda yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelime ayrı değil “kuzeybatı” bu şekilde birleşik yazılmaktadır. Kanıtına sozluk.gov.tr sitesine girerek bakabilirsiniz. Ayrıca sadece kuzeybatı değil diğer ara yönler de yani güneybatı, güneydoğu ve kuzeydoğu kelimeleri de yön belirttiği için birleşik yazılmaktadır. İyi çalışmalar, sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir