Labaratuvar mı Labaratuar mı Laboratuvar mı Doğrusu Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere labaratuvar, labaratuar, laboratuvar kelimelerinden hangisi doğru yazılmıştır kanıtıyla birlikte onu paylaşacağız.

Yine en çok karıştırılan kelimelerden birisi labaratuvar-labaratuar-laboratuvar-laboratuar kelimeleridir. Kelime yabancı dilden dilimize geçtiği için doğru yazılışı çoğu kişi tarafından çok karıştırılıyor. Fakat hem yazım kuralları sorusu hem de Türkçe’mizi güzel kullanmak maksadıyla kelimenin doğrusunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi kelimenin doğru yazılışını TDK’ya göre yazalım.

Labaratuvar mı Labaratuar mı Laboratuvar mı Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Laboratuvar
  • Yanlış yazılışları ==> ×Labaratuvar, ×Labaratuar, ×Laborotuvar, ×Labarotuvar, ×Laboratuar

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’dan (laboratoire) geçen ve kısaca “Fizik, kimya gibi bilim dallarıyla ilgili araştırmaların, deneylerin yapıldığı özel donanımlı yer. Fizik laboratuvarı.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Laboratuvar kelimesidir. Labaratuar, labaratuvar, laboratuar vb. kelimelerin hepsi hatalı yani yanlış yazılışlarıdır. Doğrusu dediğimiz gibi laboratuvar kelimesidir.

TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr sitesinde de yukarıda gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu “laboratuvar” olarak belirtilmektedir. Siteye girip kendiniz de bakabilirsiniz. Diğer kelimeleri arattığımızda sözlükte bir karşılığını bulamıyoruz. Sadece laboratuvar kelimesi aratmalarda çıkıyor. Bu da demek oluyor ki kelimenin yazım kurallarına göre doğrusu laboratuvardır.

Yazımızın sonuna geldik. Diğer yazım kurallarıyla alakalı doğru-yanlış kelimelere sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Hepinize iyi dersler ve başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir