Layoff Ne Demek? İş Sektöründe Lay Off Ne Anlama Geliyor, Türkçe’si Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere layoff nedir, ne demektir hakkında bilgi vereceğiz.

“Layoff” tabiri genellikle iş sektöründe kullanılan bir ifadedir. Farklı anlamlara gelse de genel olarak işten çıkartılma manasına gelmektedir. Şimdi kısaca layoff nedir, Türkçe’si ne demektir onu anlatalım.

Layoff Nedir, Ne Demek?

“Layoff” veya “lay off” İngilizce bir kelimedir ve Türkçe anlamı ise “İşten çıkarmak” demektir. Layoff ifadesi genellikle iş sektörü için kullanılıyor. Eğer sosyal medyada veya başka bir yerde bir kişi “layoff oldum”, “layoffa kaldım”, “layofftayım” vb. ifadeler kullanıyorsa o kişi işten çıkartılmış veya zorunlu olarak işten çıkartılmış anlamına gelmektedir. Yani bir kişinin layoff olması o kişinin işten çıkartıldığı manasını taşımaktadır. Layoff istifa etmek değil işten çıkartılmak anlamına gelmektedir.

İş Sektöründe Layoff Ne Demektir?

Layoff iş sektöründe “işten çıkartılmak” anlamına gelmektedir. Birçok anlamı bulunsa da en genel anlamıyla işten çıkartılmak demektir. Burada layoff kişinin istifa etmesi değil patron tarafından mecbur kalındığı için işten çıkartılması anlamını taşıyor. Yani diyelim ki bir şirket küçülmeye gidecekse ve çalışanlarının %25’ini işten çıkartması gerekiyorsa işte bu durumda işten çıkartılan kişiler layoff olmuş oluyor. Yani aslında “layoff” ifadesi bir nevi zorunluluktan dolayı işten çıkartılmak anlamını taşıyor. Yoksa bu ifadeye direkt olarak kovulmak denmesi yanlış olur. Bazı kaynaklarda layoff ifadesi “geçici olarak işten çıkartılma” anlamında kullanılıyor. Yani kısacası layoff, bir çalışanın iş yerinin küçülmesinden dolayı mecburi olarak işten çıkartılması ya da geçici olarak işten çıkartılması anlamlarına gelmektedir.

Layoff ile ilgili bazı ifadeler ve anlamları şöyle:

  • Layoff ==> Kişinin mecburi olarak işten çıkartılması durumu (iş yeri küçülmeye gittiğinde bazı işçileri mecburi olarak çıkartması durumu)
  • Layoff (diğer anlamı) ==> Kişinin geçici olarak işten çıkartılması durumu (iş yeri tekrar büyüme noktasına geldiğinde veya başka bir durum olduğunda layoff olan işçi tekrar işe alınabilir)
  • Layoffs ==> İşten çıkarmalar
  • Layoff notice ==> İşten çıkarma bildirimi
  • Lay off staff ==> Personeli işten çıkarmak
  • Lay off employees ==> Çalışanları işten çıkarmak

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir