Lig Puan Durumundaki OM, G, B, M, AG, YG, A ve P Harflerin Anlamları Nedir? Ne Demektir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere futbol Süper lig vb. liglerdeki puan durumlarında yer alan OM, G, B, M, AG, YG, A ve P gibi harflerin açılımları ne demektir kısaca onu anlatacağız.

Futbolda liglerdeki puan durumlarında en üst tarafta bazı harfler bulunmaktadır. Bu harfler puan durumundaki bazı kavramların kısaltmasıdır. Örnek vermek gerekirse “OM” oynanan maç anlamına geliyor. Yani takımın toplam oynadığı maç sayısını belirtiyor. Bu şekilde puan tablosundaki tüm harflerin anlamları bulunmaktadır. Şimdi kısaca harflerin anlamlarını sizlere yazalım.

Futbol Puan Durumundaki Harflerin Anlamları ve Açılımları Nelerdir?

Futbol liglerinde puan durumlarının en üstünde aşağıda gördüğünüz gibi OM-G-B-M-AG-YG-A-P gibi harfler yazmaktadır. Yani puan tablosunun en üstünde yazan harflerin anlamları ve açılımları bulunmaktadır. Şimdi tüm bu harflerin anlamlarını paylaşalım.

Puan Durumundaki Harflerin Açılımları ve Anlamları:

  • OM : Oynadığı maç
  • G : Galibiyet
  • B : Berabere
  • M : Mağlubiyet
  • AG : Atılan gol
  • YG : Yenilen gol
  • A : Averaj
  • P : Puan

Liglerdeki puan durumlarında yazan harflerin kısaltmalarının açılımları yukarıdaki gibidir. Kısaca tekrardan belirtmek gerekirse; Puan tablosunda en solda yazan sayılar “OM” oynanan maç sayısıdır. Yani bir takımın o ana kadar toplam kaç maç oynadığını belirtir. “G” o takımın toplam aldığı galibiyet sayısını belirtmektedir. “B” takımın toplam beraberlik sayısını belirtir. “M” o takımın toplamda kaç kere yenildiğini yani toplam mağlubiyet sayısını belirtmektedir. “AG” ve “YG” ise atılan gol ve yenilen gol sayısını söyler. Yani “AG” ‘nin açılımı o takımın “Attığı gol” veya “Atılan gol” manalarına gelir. “YG” ise “Yenilen gol” veya “Yediği gol” sayısını belirtmektedir. “A” ise o takımın toplam averajını belirtir. Averaj sayısı ise atılan gol ve yenilen golün farkıdır. Yani bir takımın AG’si 50 ve YG’si 30 ise A’sı yani averajı ise 50-30=20 olmaktadır. Son olarak puan tablosunun en sağında yazan “P” ise o takımın topladığı toplam puan sayısıdır. Yani bir takımın aldığı puan sayısı genellikle puan tablosunun en sağında yazmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir