Limon Meyve mi Sebze mi? Bilimsel Olarak Hangisi?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere limon meyve mi yoksa sebze mi hangi sınıfa girmektedir konu hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Bazı meyveler sebze mi yoksa meyve mi birbirine karıştırılır. Bunlardan birisi de limondur. Limon bazı kişilere göre sebze olurken bazılarına göre ise meyvedir. Fakat bilimsel olarak bunun bir açıklaması var. Şimdi sizlere kısaca limon meyve mi yoksa sebze mi hangisi kabul edilmektedir bilimsel olarak açıklayalım.

Limon Meyve mi Yoksa Sebze mi?

Limon bir meyvedir. Limon aslında çoğu kişi tarafından sebze olarak bilinmektedir. Fakat yapılan bilimsel araştırmalara ve açıklamalara göre limon sebze değil bir meyvedir. Limonun içerisinde çekirdek olduğu için sebze değil meyve sınıfına girmektedir. Kısacası meyveler genellikle tohum içerir yani tohum ihtiva ederler. Meyvelerdeki tohum en içlerinde bulunan çekirdekleridir. Haliyle limonun içerisinde çekirdekleri o limonun tohumunun olduğunu belirtir. Bu da demek oluyor ki limon meyve olarak kabul edilir.

Normalde meyvelerin sapları, yaprakları vb. şeyleri olur. Fakat eğer bir ürünün içerisinde tohumu yani çekirdeği bulunuyorsa bu meyve sınıfına girer. Örneğin karpuzun da sapı veya yaprağı yok ama içerisinde çekirdek olduğu için karpuz meyvedir diyebiliyoruz. Haliyle limonun da içerisinde çekirdek yani tohumu bulunduğundan dolayı limon bir meyvedir denilebiliyor. Kısacası limon sebze değil meyvedir. Çoğu yerde limon sebze olarak bilinir fakat bilimsel olarak limonun meyve olduğu söylenmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir