Lise ve Üniversite 4 Yıllık Diploma Notuna Nereden Bakılır? (Genel Not Ortalaması)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere lise ve üniversitede 4 yıllık genel diploma notu nasıl ve nereden öğrenilir onu anlatacağız.

Lise ve Üniversite’deki toplam genel not ortalamanıza ÖSYM’nin resmi sitesinden bakabilirsiniz. Genel diploma notu lisede 100 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Üniversitede diploma notu ise 4 puan üzerinden hesaplanıyor. Diploma notuna E-Okul ve E-Devlet üzerinden de görebilirsiniz. Fakat ÖSYM’nin ais sistemi üzerinden tüm hepsine detaylı olarak ulaşabiliyorsunuz. Yani okula kayıt tarihiniz, mezun tarihiniz, okul isimleri vb. tüm bilgiler kısaca ais sisteminde gözükmektedir. Şimdi sizlere üniversite ve lise 4 yıllık diploma puanına nasıl bakılır görseller eşliğinde onu anlatalım.

Diploma Not Ortalamasına Nasıl Bakılır, Hangi Siteden?

1-) Öncelikle not ortalamanızı görmek için ÖSYM’nin AİS sistemine giriş yapıyoruz. Yani ilk olarak “ais.osym.gov.tr” buraya giriyoruz.

2-) Ais’e (Aday İşlemleri Sistemi) girdikten sonra sol menüden “Eğitim Bilgilerim” kısmını açıyoruz.

3-) İşte burada karşımıza lise ve üniversite diploma notları yazıyor. Buradan kendi okuduğunuz okulda 4 yıllık not ortalamanıza bakabilirsiniz. Üst tarafta üniversite alt tarafta lise kısmı çıkar.

4-) Ek olarak bu not ortalamalarına E-Devlet ve E-Okul üzerinden de bakabilirsiniz. Hatta E-Okul’da ilkokul not bilgileri de yer alıyor. İlkokul not bilgileri için E-Okul’a girmeniz gerekiyor diye biliyoruz. ÖSYM’de sadece lise ve üniversite için bilgiler mevcuttur.

Bu şekilde lise ve üniversite not ortalamanızı görebilirsiniz. Umarız yararlı olur. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir