ln(x^4.sin(x)) İfadesinin Türevi Nasıl Alınır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere ln(x^4.sin(x)) işleminin türevini alacağız. Bu konu tamamen sizlere örnek soru cevap olması açısından açılmıştır. Maksat önümüzdeki üniversite sınavlarında az da olsa katkımızın bulunmasıdır.

Daha önceden türev ve integral hakkında bir çok örnek soru ve cevap paylaşımı yapmıştık.Onlara “Matematik” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan sizlere güzel bir soru olarak düşündüğümüz $ln(x^4.sin(x))$ ifadesinin türevini alacağız. Hemen anlatıma geçelim.

ln(x^4.sin(x)) Türevi ve Adım Adım İşlemleri

$y = ln(x^4.sin(x))$

$y = ln(x^4)+ln(sin(x))$

$y = 4.lnx+ln(sinx)$

$y’ = 4.\frac{1}{x}+\frac{1}{sinx}.cosx$

$y’ = \frac{4}{x}+cotx$

Arkadaşlar gördüğünüz gibi öncelikle ln’li ifademizi 2’ye ayırıyoruz.Ln’in kuralından içinde eğer çarpım durumunda 2 terim bulunursa bunu toplam şekilde ikiye bölebiliyoruz.Ardından zaten işimiz kolay oluyor.Sonrasında gerekli türev işlemlerini yapıyoruz ve sonucumuzu üstte gördüğünüz gibi $y’=\frac{4}{x}+cotx$ bulmuş oluyoruz.

Umarız faydalı olur.Eğer sizlerinde bu şekilde soruları varsa yorum kısmından veya soru-cevap bölümünden bizlere sorabilirsiniz.Elimizden geldiğince sizlere yardımcı oluruz.Teşekkürler herkese sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir