Logaritma Kuralları, Formülleri ve Tüm Özellikleri

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere matematikteki önemli konulardan birisi olan logaritmanın kurallarını, formüllerini ve tüm özelliklerini paylaşacağız.

Logaritma aslında zor gibi görünen fakat öğrenildiğinde hiç de sanıldığı kadar zor olmayan bir konudur. Neredeyse tüm öğrenciler bu konudan korkuyorlar. Fakat gerçekten hiç de öyle değil. Bu konuyu en iyi öğrenmek logaritmanın tüm formüllerini ezberlemekten geçiyor. Yani test çözeceğiniz sırada logaritmaya ait yaklaşık 10 küsür kuralı yanıbaşınızda bulundurun.Takıldığınız yerlerde bu kağıda bakarak yardım alın.Ardından zaman geçtikçe bu kuralları ezberlediğinizi göreceksiniz ve logaritma sorularını takır takır çözmüş olacaksınız.

Şimdi lafı uzatmadan logaritmanın tüm özelliklerini, formüllerini ve kurallarını artık her ne derseniz hepsini tek bir çatı altında paylaşalım.Bu arada bunları yazıcıdan çıkartıp evlerinizde daha rahat ders çalışabilirsiniz.

Logaritma Kuralları, Formülleri ve Tüm Özellikleri

1–) $\log_ax = b$ ise $x=a^b$ olur.

2–) $\log_a1 = 0$

3–) $\log_aa = 1$

4–) $\log_a(x.y) = \log_ax + \log_ay$

5–) $\log_a(\frac{x}{y}) = \log_ax – \log_ay$

6–) $\log_ax^n = n.\log_ax$

7–) $\log_{a^m}x = \frac{1}{m}.\log_ax$

8–) $\log_{a^m}x^n = \frac{n}{m}.\log_ax$

9–) $a^{\log_bc} = c^{\log_ba}$

10–) $a^{\log_ab} = b$

11–) $\log_ab = \frac{\log_cb}{\log_ca}$ (c>0 , c≠1)

12–) $\log_ab = \frac{1}{\log_ba}$

13–) $\log_ab.\log_bc.\log_cd = \log_ad$

14–) $\log_{\frac{1}{a}}x = -\log_ax$

Logaritma ile ilgili tüm bilinmesi gereken en önemli formüller bu şekildedir.Üstte de dediğimiz gibi bu formülleri bir kağıda çıkartın ve test çözerken hep yanınızda bulundurun.Zamanla formülleri kendiliğinden ezberlemeye başlayacaksınız.Bu sayede logaritma konusunu rahatlıkla halletmiş olursunuz.

Umarız faydalı olur.Herkese matematik derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz.Sorunuz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir