Metin Belgesi İle Tüm Yazının Bir Kısmını Toplu Şekilde Değiştirme

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere metin belgesi ile tüm verilerin bir kısmını toplu şekilde nasıl değiştirebiliriz onu anlatacağız.

Diyelim ki elimizde epey büyük bir yazı var.Fakat bu yazıda tüm harfler büyük harfle yazılmış.Ama siz bunun hepsini küçük harf yapmak istiyorsunuz.Peki bu durumda teker teker yazıyı baştan mı yazacağız.Tabii ki hayır.İşte bu gibi durumlarda metin belgesinin bir özelliğini kullanarak istediğimiz değişikliği toplu bir şekilde yapabiliyoruz. Bir başka örnek vermek gerekirse diyelimki 1000 sayfalık bir veriniz var.Bu veride X kelimeleri yerine Y kelimelerini yazacaksınız.İşte bunu teker teker yapmak yerine bu aşağıda anlatacağımız taktiği(yöntemi) kullanarak X’leri Y’lere dönüştürebilirsiniz.

Mesela diyelim ki biz metin belgesine örnek olması için “Ali İbrahim Mustafa” şeklinde alt alta veriler girdik.Burada Ali ismi yerine Veli yazacağız diyelim.İşte bunun için metin belgesindeki bir özelliği kullanmamız yeterli olacaktır.Tek bir işlemle tüm Ali kelimesini Veli olarak değiştirebileceğiz.Peki bunu nasıl yaparız şimdi maddeler halinde anlatıma geçelim.

1-) Öncelikle metin belgesini açıyoruz.Ardından üst menüden “Düzen” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında “Değiştir…” butonuna basıyoruz.

3-) Ardından açılan yerde Aranan kısma değiştireceğiniz kelimeyi yazıyorsunuz yani eski kelimeyi.Yeni değer kısmına ise yeni kelimenizi yazıyorsunuz.Ardından “Tümünü Değiştir” butonuna bastığınızda metin belgesinde bulunan tüm Ali kelimeleri Veli’ye dönüşmüş olacaktır.

4-) En sonunda ise aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi metin belgesindeki tüm Ali kelimeleri Veli kelimesine çevrilmiş oldu.

5-) Sizler de bu şekilde metin belgesini kullanarak toplu kelime değişikliği yapabilirsiniz.Teker teker elinizle uğraşmak yerine toplu ve tek bir şekilde kelime veya veri değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Eğer veritabanı alanıyla uğraşıyorsanız veya üniversite ödevlerinizde hocalarınız uzun bir veri vermişse bu yöntemle tek bir tıkla istediğiniz yeri değiştirebilirsiniz.Ama bu yöntem özellikle veritabanı alanı için çok lazım olacak bir yöntemdir.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir