Madam ve Matmazel Arasındaki Fark Nedir? Madam ve Matmazel Kime Denir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere madam ve matmazel arasındaki fark nedir, madam ve matmazel ne demektir kısaca onu anlatacağız.

Özellikle Fransız, Rus, İtalyan vb. klasik romanlarında madam ve matmazel kavramları kitapta çok geçiyor. Aslında madam ve matmazel ikisi de kadınlar için kullanılan bir ifadedir. Fakat ikisini birbirinden ayıran bazı farklılıkları vardır. Şimdi sizlere madam ve matmazel arasındaki fark nedir, ne demektir kısaca anlatalım.

Madam ve Matmazel Arasındaki Fark Nedir?

Madam ve Matmazel kelimeleri Fransızca kökenli bir kelimedir. İkisi de farklı anlamlara gelmektedir. Madam evli kadınlara verilen bir ünvandır. Matmazel ise evlenmemiş yani bekar kadınlara (kızlara) verilen bir ünvandır. İki kelime arasındaki en büyük fark budur diyebiliriz. Yani matmazel kelimesi genellikle evlenmemiş, genç ve bekar kadınlar için kullanılıyor. Mesela roman kitaplarında bir kişinin başında matmazel ünvanı varsa o kişi bekar yani evlenmemiş demektir. Diğer taraftan madam kelimesi ise evli olan kadınlar için kullanılmaktadır. Yani kitaplarda bir kişinin başında madam ünvanı geçiyorsa o kişi evli yani evlenmiş bir kişidir. Fakat madamda şöyle bir fark da var. Fransa’da her ne kadar evli olanlara madam denilirse de belli bir yaşa gelmiş kadınlar için de madam kavramı kullanılabiliyor. Yani diyelim ki bir kadın 55 yaşında ama hiç evlenmemiş olsun. Bu durumda Fransa’da bu kadın için yine madam ifadesi kullanılır. Çünkü madam saygı amaçlı da kullanılan bir hitabet şeklidir. Fakat diğer taraftan dediğimiz gibi matmazel ifadesi Fransa’da evlenmemiş, genç ve ortalama 15-25 yaşlarındaki kızlar (kadınlar) için kullanılan bir ünvandır. Zaten kitaplarda geçen ünvanlardan da o kişinin evli mi veya bekar mı olduğunu anlayabiliyoruz.

  • Madam ==> Evli veya belli bir yaşa gelmiş kadınlar için kullanılan ünvan (saygı ifadesi)
  • Matmazel ==> Bekar, genç veya evlenmemiş kadınlar (kızlar) için kullanılan ünvan

Kısacası dediğimiz gibi madam kelimesi evli veya belli bir yaşa gelmiş kadınlar için söylenen bir sözdür. Diğer taraftan matmazel ise evlenmemiş ve genç kızlar için kullanılan bir sözdür. İki kelime arasındaki fark budur diyebiliriz. Ek olarak madam yaş olarak matmazelden daha büyüktür. Yani diyelim ki bir kitapta madam ve matmazel kavramları geçiyor. Burada büyük bir olasılıkla (hatta her zaman) madam olan kişi matmazelden yaşça daha büyük olur. Haliyle matmazel olan kişi de madamdan yaş olarak daha küçük olmuş olur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir