Madame Tussauds Müzesi

Ünlü balmumu heykeltıraş Marie Tussaud tarafından kurulan ve adını alan Madame Tussauds Müzeleri, dünyadaki en ünlü turistik cazibe merkezleri arasındadır. Çok sayıda film ve televizyon karakterinin yanı sıra, balmumu ile yapılmış ünlü figürleri sergileyen bir turistik yer, hiç şüphesiz her ziyaretçinin düşkün olacağı bir şey. Her ne kadar farklı büyük şehirlerde daha küçük şubeler olsa da, ana şubesi ilk müzenin kurulduğu şehir olan Londra’da bulunmaktadır. Madame Tussad, 1835’te Baker Street’teki ilk müzeyi kurdu. Halen Londra’da Madame Tussaud’ın kendi portresini de içeren ilk eserlerinden bazıları hala var.

Madame Tussauds Müzeleri

Madame Tussauds Müzeleri’nin ilk kuruluşu ve ana şubesi. Marylebone Yolu’nda bulunan şube, çok sayıda ünlü figürün gerçek hayattaki kopyalarına ev sahipliği yapıyor. Londra şubesindeki popüler eserler David Beckham, Kraliçe II. Elizabeth, Cristiano Ronaldo ve Michael Jackson’dur. Beatles, Stephen Hawking, William Shakespeare, Albert Einstein, Iron Man, Spider-Man ve Darth Vader karakterleri vardır. Bu müze aynı zamanda kendi portresini de içeren Marie Tussaud tarafından yapılan ilk balmumu figürlerinden bazılarına sahiptir.

Blackpool Madame Tussauds, Birleşik Krallık’ta bulunan şube, 2011’de açıldı. Önceki Louis Tussauds balmumu müzesinin yerini aldı ve 80’den fazla figüre sahip. Unter den Linden Bulvarı’nda bulunan Berlin şubesi, Avrupa’nın en iyi Madame Tussauds müzelerinden biridir. Popüler A-List Zone, George Clooney, Brad Pitt, Nicole Kidman, Johnny Depp, Robert Pattinson ve Taylor Latner figürlerini barındırıyor.

Viyana şubesi, güzel Tuna Nehri yakınında, Riesenradplatz Caddesi üzerindedir. Tarih ve kültür bakımından zengin bir kent, kaliteli bir şubeye sahip olmalıdır. Viyana Madame Tussauds müzesi, en popüler Avrupa şehirlerinden birinde bulunur ve müze zincirlerinin en iyi kollarından biridir. Ludwig Van Beethoven ve Sigmund Freud’un muhteşem heykellerinin yanı sıra Winston Churchill, Alfred Hitchcock, Audrey Hepburn, Elvis Presley ve Luciano Pavarotti gibi favori simgeler Viyana’daki en popüler balmumu figürleri arasında. Amsterdam’ın göbeğinde ve Kraliyet Sarayı’nın yakınında, Amsterdam’daki Madame Tussauds müzesi, Dam Meydanı’nın muhteşem kültürel manzarasına bakmaktadır. Loki, Thor, Hulk, Kaptan Amerika ve Demir Adam gibi Marvel Karakterlerinin zengin hazinesi, müzenin en iyi bölümlerinden biridir.

Tarihi Prag şehri, Madame Tussauds müzelerinin ev sahiplerinden biridir. Muzeum Voskovych Figurin, Celetná Caddesi’nde. Bu müze, ağırlıklı olarak müzisyen figürleri içerir. İstanbul’un ünlü İstiklal Caddesi’nde yer alan müze, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ünlü Steve Jobs ve Steven Spielberg ile birlikte birçok figür bulunur. Muhteşem Sentosa Adası, Sigapore’nin en iyi cazibe merkezlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Madame Tussauds müzesinin şubesi, Asya’daki en iyilerden biridir.

Tokyo’nun Minato şehrinde yer alan muhteşem şube, sanat ve tarih bölümleriyle daha ünlüdür. Sidney’in Darling Limanı, kentin en güzel iki mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Aquarium Rıhtımı ve üzerinde bulunan bir manzara, Sidney Madame Tussauds müzesi. Batman, Süpermen, Aquaman, Wonder Woman ve The Flash gibi DC kahramanlarının figürleri Sidney’de en çok ziyaret edilenler arasındadır. Hong Kong Adası’ndaki Peak Tower’da bulunan şube, açılan ilk Asya şubesiydi. Geniş bir ülke olarak Çin, Madame Tussauds müzelerinin 4 şubesine sahiptir.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki Regal Tiyatrosu’nda da bulunmaktadır. Tayland şubesi Rama I Yolu üzerindedir. Listede Will Smith, Brad Pitt, Angelina Jolie ve Nicole Kidman gibi Hollywood favorileri ve ayrıca Asya yıldızları Jackie Chan ve Michelle Yeoh da yer alıyor. Ülke genelinde 7 şubesi bulunan ABD, Madame Tussauds müze şube sayısında bir numaradır.

Madame Tussauds London Giriş Ücreti

Madame Tussauds Müzelerinin ilki ve en popüleri olan Madame Tussauds London müzesi olup, dünya çapında en yoğun ve popüler olan müze burasıdır.

Madame Tussauds London bilet türleri ve giriş ücreti için Müze Biletleri sitesinin Madame Tussauds London yazısını okumanızı ve aynı sitede yer alan Londra’daki diğer aktivitelere göz atmanızı öneririz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir