Makro Oyun Ne Demek? Makro ve Mikro Oyun Nedir, Ne Demek?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere makro oyun ve mikro oyun nedir elimizden geldiğince kısaca bilgi vereceğiz. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Makro ve mikro kavramı birçok oyunda kullanılsa da genellikle League of Legends oyununda kullanılan bir ifadedir. Hatta LoL maçlarını izleyenler bu terimleri ara sıra duymuştur. Özellikle en iyi sunuculardan birisi olan (benim en beğendiğimdir kendisi) Kaan Kural abimiz makro ve mikro ifadesini çok kullanıyor, illaki denk gelmiştirsiniz. Buradan da izleyiciler ve LoL oyuncuları makro ve mikro nedir, ne anlama geliyor merak ediyor. Şimdi sizler için kısaca makro oyun ne demek ve mikro oyun ne demek anlatalım.

Makro Oyun Ne Demek?

Makro oyun kısaca, takım oyunu anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse League of Legends oyununda bir takımın takım oyunu, takımca yaptığı hareketleri, takım olarak oynadığı oyunu daha iyiyse o takımın makro oyunu daha iyidir demektir. Bireysellikten ziyade takım uyumu, ortak hareket, ulti kombinasyonu vs. gibi özellikleri daha iyi olan takımın makro oyunu daha iyi anlamına gelmektedir. Mesela, bir takım baron+ejder aldı diyelim. Bu takım makro anlamda daha iyi iş yapmıştır demek oluyor.

Makro, mikroya göre daha büyüktür. Genellikle makro oyunlarda genel şeyleri yönetmeye verilen isimdir. Mikro ise genelden ziyade daha bireysel, daha küçük, daha unique şeyleri yönetmeye deniliyor.

Mikro Oyun Ne Demek?

Mikro oyun hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Fakat yaptığımız araştırmalara göre mikro oyun makroya göre daha küçüktür. Mesela LoL oyununda ormancının rakip ormana girip kırmızı çalması mikro olarak değerlendirilebilir. Çünkü burada tek bir hedef baz alınmış ve bunu tek bir oyuncu yapıyor. Fakat takım halinde bir rotasyon kurup baronu almak veya ejderi almak makro oyun olarak nitelendiriliyor diyebiliriz.

Kısaca makro oyun ve mikro oyun bu şekildedir. Sizlerin farklı görüşleri varsa yorum atabilirsiniz. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir