Malta Terrier Köpek Irkının Sık Tercih Edilme Nedenleri

Malta Terrier ya da Malta köpeği olarak bilinen geçmişi 2800 yıl önceye dayanan Malta’da üretildiği bilinen süs köpekleri ailesindendir.  Dünya üzerinde en çok üretimi yapılan yerlerin arasında Türkiye gelir. Bir Maltese terrier sahiplenmek isterseniz, maltese terrier sahiplenme ilanlarına bakabilirsiniz. Aynı şekilde maltese terrier fiyat bilgiside buradan alabilirsiniz. Bu köpek Irkı en sevilen köpeklerin başında gelir.

Malta köpeklerinin neden bu kadar sık tercih edildiği merak konusudur. Onlarca köpek cinsi arasında özellikle küçük cins köpeklerin başında onu diğerlerinden ayıran ne olabilir? Köpeklerin dünyasına uzak insanlar için özellikle bu bir anlam karmaşası olabilir küçük köpeklerin doğal olarak zararsız olacakları kesindir. Bir köpek sahiplenmeden önce sadece dış görünüşü değil karakteristik özellikleri de belirleyici faktördür.

Ayrıca köpeklerin zararlı veya zararsız olmaları büyük ve küçük olmalarıyla değil tamamen edindikleri huylar, alışkanlıklar ve mizaç özellikleri ile ilgilidir. Bazı kaynaklar hayvanların mizacının olmadığını söylüyor olabilir. Hayvanların hem mizaçları hem de huyları bir arada bulunabilir.

Huy denilen alışkanlıklar zaman içinde ve eğitimle değişebilirken mizaçlarının değişmesi olası değildir. Örneğin yavaş bir hayvanın bazı egzersizler yaptırılarak, uyaranları çoğaltarak hareketlendirilmesi mümkün değildir. Aynı şekilde enerjik bir hayvan da kendi haline bırakılarak dar alana hapsedilerek durdurulamaz. Bu sebeple hayvan sahiplenilmeden önce mizaç özelliklerine dikkat etmek faydalıdır.

Malta köpekleri köpekler familyasında en sevilen köpeklerin başında gelir. Bu listeler ülkeden ülkeye, coğrafyalar arası değişse bile çoğu kez ilk 10 arasında bulunurlar. Türkiye’de geçmiş bir tarihe sahip olan bu köpeklerin popülasyonu artması ve tercih sebebi olması büyük ihtimalle onları en iyi ev köpeği yapıyor.

Malta Terrier Köpek Irkı Sakin Bir Yapıya Sahiptir

Türk insanı olarak; durduğu yerde duran köpekleri ve hayvanları seviyoruz. İş yaparken müdahale etmeyen, sorun çıkarmayan, her şeye dikkat kesilmeyen kısacası evde etliye sütlüye karışmayan hayvanlar konfor alanımızı rahatsız etmiyor. Yine de Malta Terrierleri doğru zamanda yaklaşarak ilişkilerini sürdürmeyi başarıyor.

Yine evlerimizi paylaştığımız hayvanların başında kedi geliyor. Kediler sakin, uysal ve huzurlu hayvanlar olarak bilinse de köpeklerle pek anlaşamamaları ev için sorun olabiliyor. Genellikle mecburi olarak birbirine katlanan hayvanlarımız bazen kavga edebilir. Malta terrierleri genel olarak bir kedinin naifliğini ve zekasını yansıtır. Bu özellikleri onları kedi dostu köpekler haline getiriyor. Kedilerin rahatsız edilmek istememe takıntılarına karşılık malta terrierleri iyi bir seçenek olabilir.

Malta Terrier Köpek Irkının Kalıtsal Sağlık Sorunu Bulunmaz

Köpeklerin hastalanması her zaman üzücüdür. Ailenin bir parçası haline gelen köpeklerimizin sağlığı için ne kadar çabalasakta bazı türler ya yapıları ya da coğrafi dezavantajları neticesinde sıklıkla hastalanır. Malta Terrierleri Türkiye’ye adapte olmuş ve genel olarak bağışık bir metabolizmaya sahiptirler.

Malta Terrierlerin  Bakımı Oldukça Kolaydır

Köpekler ne kadar sevilirse sevilsinler ev sahipleri için ekstra temizlik çıkardıkları sürece biraz göz ardı edilebilirler. Yoğun iş temposunda her yere bulaşmış saçlar ve tüyler ev yaşamı için sağlıksız ve uzun vadede sakıncalıdır. Malta köpekleri hipoalerjeniktir; tüyleri az dökülür.

Köpek bakımı için ikinci dezavantaj salyalarının koltuk, yatak, halı ve yere akmasıdır. Malta terrierlerin salyaları oldukça az akar. Neredeyse hiç!

Uzun tüylü Malta’lar için tüy bakımı, tımarlanması ve temizliği bir miktar bakım istese bile bu çok sık değildir.

Malta Terrierlerin Eğitilmesi Çok Zor Değil

Malta çabuk kavrayıp itaat edebilir. Bu özellikleriyle iyi bir ev arkadaşı olarak öne çıkarlar. Emirleri hem anlamaları hem de yerine getirmelerinde sorun yoktur. Enerji seviyeleri orta düzeydir ve egzersize ihtiyaç duymazlar. Bütün gün uyumazlar veya bütün gün peşinizde koşturup sizi yormazlar. Oyun oynamayı çok seven Malta’lar iyi bir oyuncak arkadaşla bütün gün vaktini geçirebilir.

Malta Terrierlerin Rehabilite Edici Özellikleri Vardır

Şehrin stresli ortamında sarılmak ve sevmek için iyi bir arkadaştır. Onlar sevginin ne olduğunu gerçekten anlar ve karşılık verir. Bu sebeple dünyanın çoğu yerinde yaşlı bakım merkezlerinde Malta terrierleri tercih edilir.

Malta Terrier Köpek Irkları Evde Yalnız Kalabilir

Malta terrier bir köpek cinsi, evde olmadığınız birkaç saati aşırı tepkiler vererek geçirmezler. Sahiplerine düşkün olsalar bile Malta terrierleri bağımsız kalabilir. Fakat çok uzun süre köpeği yalnız bırakmanız onda kaygılı ve depresyonlu bir hale getirebilir. Bu yüzden köpeğinizi kısa süreli olmak şartıyla evde yalnız bırakabilirsiniz. Evde olmadığınız zaman Malta Terrierinin sevdiği oyuncakları onun yanına bırakıp siz gelene kadar oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca mama ve su kaplarını da kontrol ederek aç ve susuz kalmasının önüne geçmelisiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir