Maltese Terrier Bakımı Maliyetli Midir?

Bu yazımızda sizlere Maltese Terrier türü köpeklerin bakım maliyeti hakkında bilgiler paylaşacağız. İyi okumalar dileriz.

Köpek Bakım Maliyeti Düşürme İpuçları Nelerdir?

Maltalı teriyerler genellikle masraflı değillerdir. Bir maltese terrier köpek sahiplenme bu sebeple sıklıkla tercih edilir. Maltese terrier köpek sahiplenme ilanlarına bakıldığında onlara arasında en sık tercih edilen gruplar maltese terrier teacup ve maltese terrier 0 numara olarak görülüyor. Bunun sebebi köpeklerin boyutları küçüldükçe kapladıkları alan, ihtiyaçları da düşüyor. Bu alternatif köpek sahiplerine inanılmaz bir hafiflik getiriyor.

Malta teriyerleri yine de maliyetsiz değildir onlar az mama tüketir veya dışarı çıkma ihtiyaçları olmaz diye tamamen ucuz oldukları sayılamaz. Bir malta teriyeri için beslenme gerçekten önemlidir. Özel beslenme gereksinimi olan maltalılar mamaları çok hızlı tüketir ve sindirir. Küçük köpeklerde sıklıkla görülen hipoglisemi rahatsızlığına yatkındırlar. Hipoglisemi düşük kan şekerini ifade ediyor.

Malta teriyerleri için beslenme önemlidir. Onların mideleri çok hassas ve her türlü mamayı kolayca sindiremezler. Ayrıca küçük ağız yapılarına göre küçük taneli mamaya ihtiyaç duyuyorlar.  Onlar çok kaslı olmadıkları için tek tip proteinli “genellikle tavuk” mamalar fazlasıyla yeterlidir. Veteriner uzmanlar tarafından önerilen mama içeriği oranı %20 protein ve %8 yağdır. Malta teriyeri için beslenmeye yoğun protein mamaları yerine lif ağırlıklı bir mama koymak akıllıcadır. Lifli gıdalar hem bağırsaklar için faydalı hem de uzun süre tok tuttukları için yararlıdır. Ayrıca yağlı mamaların tercih edilmesi onların daha kolay çiğnemelerini sağlar.

En iyi malta beslenmesi maltalılar için özel oluşturulan hazır mamalarla gerçekleşir. Bu mamalar malta teriyerlerinin beslenme ihtiyaçlarına özel olarak malta uzmanları tarafından tasarlandı.  En tasarruflu bakım sağlık masraflarını düşürmekle başlar. Maltalı köpeğinize uygun bir mama seçerek veteriner ziyaretinizi düşürebilirsiniz.

Malta Terrier Eğitimi Kolay mı?

Malta teriyer yavru köpek sahiplenme ile kolay eğitim verebileceğinize emin olabilirsiniz. Eğer henüz bunu başaramadıysanız bir eğitmenle görüşmeden önce birkaç köpek eğitimi ipucu deneyin. Köpekler için olumlu pekiştirme yöntemi en iyi eğitim stratejisidir. Üstelik bu eğitimde bağırmak ve sinirlenmek yok. Sadece bir ödül torbası ve ödül mamaları biraz da sabırla üstesinden gelebilirsiniz. Köpekler ömür boyu öğrenmeye açıktır. Her yaştan ve olgunlukta köpeğinizi eğitmeniz mümkün. Sadece onların ihtiyaçlarını sağlık durumlarını unutmamak önemli. Yani yaşlı bir köpeği ağır antrenmanlara zorlamak istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Köpekler de bizim gibi zaman zaman zor dönemlerden geçerler. Bunlar ev kazaları, ani gelişen hastalıklar, saldırıya maruz kalma, sinek veya yabani hayvan sokması, zehirlenme gibi istenmeyen durumlardan meydana gelebilir. Özellikle Malta teriyeri gibi kırılgan bir köpeğiniz varsa onu sigortalatmak isteyebilirsiniz. Böylece geleceğe daha emniyetli bakarken acaba köpeğiniz yanlışlıkla merdiven boşluğuna düşüp de bacağını kırar mı diye endişelenmek zorunda kalmazsınız. Pati sigortası ani gelişen sorunlarla birlikte belli sayıda yıllık muayene, chec- up, kuaför bakımı gibi bedava ürünlerde veriyor. Köpeğinize sigorta yaptırarak pek çok mali kaybın önüne geçebilirsiniz.

Köpeklerde en sık karşılaşılan durumlardan birisi. Onların oyuncaklardan çok çabuk sıkılması ve oyuncaklar ortada durduğu halde ilgi göstermemesi. Hatta ona aldığınız onca oyuncak dururken koltuğun minderini kemiren bir köpek hiç yabancı değil. Bazen köpekler oyuncaklara ilgisini kaybedebilir yada hiç ilgi göstermez. Eğer oyuncak köpeğinize uygun değilse ve oyuncağı oynamakla bağdaştıramamışsa köpeğiniz ondan yüz çevirebilir.

Bunun bir çözümü var:  Bu durumda köpeğinize uygun form ve boyutta ilgisini çekecek oyuncaklar almak. Oyuncakları dönüşümlü olarak vermek; yani biri dışarıdayken diğerlerini saklamak iyi bir yoldur. İkinci yol köpeğinizin neyi sevdiğini gerçekten anlamaktır. Malta teriyerlerinin zeki oldukları ve zeka oyunlarını bilmeceleri sevdikleri bir gerçek. Köpekler için en dayanılmaz oyuncaklarsa ödül maması top ve matlarından oluşuyor.

Köpeklerinizin diş bakımını evde yapabilirsiniz. Özellikle malta teriyerleri için diş tartarları ciddi bir problemdir. Uzun vadede sorun olabilecek tartarları dental oyuncaklar kullanarak önleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir