Maltese Terrier Çiftleşmesi Hakkında Merak Edilenler

Bu yazımızda sizlere Maltese Terrier çiftleşmesi ile ilgili bazı bilgileri paylaşacağız.

Başlıklar

Malta Köpekleri Tarihi

Malta köpeklerin üretimi oldukça hassas bilgiler içeren önemli bir konudur. Bu rehberde sizlere hem onları yetiştirirken hem de satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Malta yavruları oyuncak değildir ve onları neredeyse bir sincap boyutunda yetiştiren üreticilere itibar etmeyiniz. Maltase terrierleri küçük ırklarla karıştırıldığında ciddi sağlık problemleri gösterirler. Fincan maltese terrierleri ideal bir köpek değildir. Bu neden maltese köpek sahiplenme düşünenler bunları göz önünde bulundurmaları iyi olacaktır.

Malta teriyerleri 15. YY ’da Fransa’da aristokrat ailelerin soylu ev köpekleri olarak, 16- 17- 18. Yy’larda İngiliz Kraliyetinin zengin ev köpekleri olarak taşınmışlardı. Avrupa karanlık çağlarını yaşarken büyük bir kayıp yaşayan safkan Malta teriyerleri 18. Yy’ da neredeyse soyu tükenmenin eşiğine gelmişti. Bunun sebebi onu sincap boyutuna getirmeye çalışan üreticilerdi. Bir grup araştırmacı tehlikeyi fark etti ve onu başka küçük ırklarla karıştırarak neslini devam ettirmesini sağladı. Malta teriyerleri 1850’lerde bugün son halini almıştı. Hala safkan olan Malta teriyerleri iyi bir genetik miras taşır. Bu sebeple en sevilen süs köpeklerinin başında geliyor. Köpek sahiplenme listesinin başını çeken popüler ırklardan biridir. İngiliz Kraliçesi 1. Elizabeth ve Kraliçe Victoria bir Malta teriyeri sahibiydi. Onları portlere ekletmek sarayların önemli bir ritüeliydi.

3500 senelik tarihi olan Malta teriyerleri tarihi Antik Mısıra, Antik Roma ve Yunan’a kadar uzanıyor. Malta adasında çıktığı düşünülen bu ırk aynı zamanda melezleme denemeleri sırasında birkaç ırkın ortaya çıkmasına da sebep oldu.

Malta Köpekleri Sağlık Sorunları

Malta’lar genel olarak sahip olabileceğiniz en sağlıklı yavrulardır. Yavru köpek sahiplenme düşüncesi olanların bu köpek ırkını da incelemesini tavsiye ederiz.  Sahip oldukları gen dezavantajı ise onları ciddi boyutlarda etkilemez. Kürkleri ve deri sağlıkları iyidir, hayati bulguları iyi çalışır. Yine de az sayıda da olsa bazı kalıtsal hastalıkları bulunabilir. Malta köpeklerinde bulunan kalıtsal hastalıkların çoğalması üreticiler tarafından engellenebilir. Doğa da doğal seçilim yoluyla sadece en sağlıklı hayvanlar hayatta kalırlarken üretim yapan kişilerin bunu seçme lüksü bulunmaz. Geriye kalan tek seçenekte kusurlu hayvanların üretilmemesinden geçiyor. Özellikle anne ve baba olarak kusurlu gen taşıyan hayvanlar baskın hastalık geni taşıyıp kolaylıkla hastalanabilecekleri için şecerelerinin iyi okunması hayati önem taşır.

Malta Köpekleri Genetik Kusurlar

Maltalarda önde gelen ölümcül hastalıklar şunlardır.

  • Karaciğer
  • Kolit
  • Hidrosefali
  • Trakea çökmesi

Karaciğer hastalıkları kan akışını düzenleyen şantların iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkar ve ameliyatla tedavi edilebilir.

Kolit köpeklerde gelişen bir bağırsak semptomudur. Bağırsak iltihaplanması, ishal, kramp bulgularıyla birlikte ortaya çıkar. Belirtileri tedavi edilir ancak hastalık kroniktir.

Hidrosefali beyin omirilik sıvısının başın dışına sızmasıdır. Beyni olumsuz etkileyen bu hastalık sürekli bakım gerektirir. Bu hastalığa sahip köpekler çoğaltılmamalıdır.

Trakea çökmesi küçük köpeklerin genel sorunudur. Kemik gelişimleri yeterince iyi olmayan bu cinsler yumuşak kıkırdaklara sahiptirler. Yaşa bağlı olarak çöken soluk borusu kıkırdağı nefes almada güçlük problemi çıkarabilir. Kendini öksürük ve mavi diş etleriyle belli eder.

Aşırı yalanma Malta köpeklerin en önemli OKB belirtilerinden birisidir. Davranış bozukluğu olarak nitelendirilen bu takıntılı hareket yavrunun yaşamını olumsuz etkiler. Aşırı yalanan kürk koruyucu niteliğini kaybeder ve hastalıklara açık hale gelir. Köpeklerin cildi hassas olduğu ve fajlara karşı dirençli olmadığı için mantar enfeksiyonları görülebilir.

Maltalar Nasıl Çiftleştirilir?

Malta terrierleri cinsel olgunluğa ortalama 8 ayda ulaşırlar. En iyi sonuca ulaşmak için dişi köpeklerin hamile kalmadan önce birkaç ısı döngüsüne ulaşmaları önemlidir. Vücutları bu sürede en iyi şekilde gebeliğe hazır hale gelecektir. Küçük ırk köpeklerde sezaryen doğum oranları yüksektir. Malta terriyeri ise desteksiz bir şekilde yavrularını dünyaya getirebilen nadir cinslerden sayılır.

Sağlıklı bir Malta 1,5 ve 3,5 kg arasında olmalıdır. Cins olarak kilo almaya yatkın olan maltalar daha fazla kilolu olmamalıdır. Düşük kan şekerine hassas oldukları için yavrular her zaman gözlemlenmelidir. Özellikle yorulunca hızla hipoglisemi geçiren maltalar şeker takviyesiyle düzenlenebilirler.

En iyi Malta sahiplenme yöntemi güvenilir üreticilerden satın alarak gerçekleşir. Neslin sağlıklı devamı için güvenilir satıcılarla anlaşmak önemlidir.

YORUMLAR

  1. çok güzel kıvırcık tüylü bir erkeğim var 2 yaşında daha önce hiç çiftleşmedi uygun dişi arıyorum istanbuldayım istagram adresim eminnkoca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir