Marka Tescili Nedir? Marka Tescili ile Patent Almak Aynı Şey mi?

Yerel işletmeler, çok uluslu şirketler, hayır kurumları ve ünlülerin tümü ticari marka sahibidir. Ticari marka, ürün veya hizmetlerinizin size ait olduğunu gösterir ve birçok biçim alabilir. Kelimeler, sloganlar, logolar, şekiller, renkler ve sesler bu biçimler için en bilindik örneklerdendir.

Ticari marka basitçe, müşterilerin ürün veya hizmetlerinizi pazarda bulduğu rozettir. Bir ticari markanın sahibi, bu işareti özel olarak kullanma hakkına sahiptir. Ticari marka kullanımdayken, ticari itibarınız işinize eklenir ve bu, ticari markalarınızı en değerli varlıklarınızdan biri haline getirir. Aslında müşteriler açısından bu bir güven sembolüdür.

Ticari markanın önemi sebebiyle birçok şirket kendi markasını tescil ettirmek ister. İşte bu korumaya marka tescili denir.

Ticari markalar, sınıflar olarak bilinen bireysel konulardaki belirli mal veya hizmetler için tescil edilir. Farklı, bağlantısız bir sınıfta olduğu sürece, başkalarının aynı veya benzer işaretleri kaydetmesi mümkündür. Örneğin A kiralık arabaları, A kibritleri ve A elektrikli ürünler; farklı firmalar tarafından tescil edilebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz 45 sınıf vardır. Bunların listesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Başlıklar

Ticari Markanıza Ait Neleri Marka Tescili Yapabilirsiniz?

Pek çok şey için marka tescili yapılabilir. En yaygın olanlar isim ve logolardır. Bir ticari marka, tüketicilerin ürün veya hizmetlerinizi diğerlerinden ayırt etmesine olanak tanıyan herhangi bir şey olabilir.

Aşağıdakilerin listedeki her şeyin marka tescili yapılabilir:

 • Kelime
 • Logo
 • Şekil
 • Konum
 • Desen
 • Renkli (tek)
 • Renk (kombinasyon)
 • Ses
 • Hareket
 • Multimedya
 • Hologram

Bir ticari marka benzersiz olmalıdır, bu nedenle halihazırda tescilli bir ticari marka ile karıştırılmamalıdır. Örneğin, yeni spor ayakkabı markanıza “spor ayakkabı” diyemezsiniz. Aynı şekilde ayakkabı markanıza Pluma da diyemezsiniz, çünkü Puma ile kolayca karıştırılabilir.

Şirket adınızı kaydettirmek veya bir alan adına sahip olmak, size bir başkasının adınızı veya logonuzu kullanmasını durdurmak için neredeyse hiçbir yasal hak vermez.

Bir logoyu veya adı ticari marka olarak kaydettirmeden ve kullanımının ücretsiz olup olmadığını kontrol etmeden kullanmaya başlarsanız, daha sonra benzer bir ada sahip bir şirket hakkında bilgi edinme, hatta markanızı kullanmayı bırakmanızı söyleyen bir uyarı alma riskiniz vardır. Çünkü bu durumda zaten kayıtlı bir ticari markayı ihlal ediyor durumda olursunuz.

Ayrıca, bir başkasının onu ticari marka olarak kaydettirmesi ve kendi marka adınızı kullanmanıza engel olmaya çalışmasını riske atmış olursunuz.

İtibarınız büyüdükçe ve yerleştikçe, insanların sizi kopyalamaya başlaması daha olasıdır. Tescilli ticari bir markanız olduğunda, bunu durdurmak için harekete geçebileceğiniz anlamına gelir.

En uygun fiyata marka tescili yapmak isterseniz, markanızı koruma altına almak için hemen hosting.com.tr’ye gelebilir, şirket veya ürün kimliğinizi yasal güvencelerle koruyabilirsiniz.

Patent Nedir?

Patent, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen bir mülkiyet hakkıdır. Bir patent sahibi, başkalarının bir buluşu sınırlı bir süre için kullanmasını, yapmasını veya satmasını engelleyebilir. 

Patentin amacı, teknolojik ilerlemelerin yenilikçiliğini ve ticarileştirilmesini teşvik etmektir. Patent, mucitleri, belirli özel haklar karşılığında buluşlarını kamuya açıklamaya teşvik eder ve onları korur. Bu buluşlar, yeni ve faydalı süreçleri, makineleri, imalatları, madde bileşimlerini ve bunlara yönelik iyileştirmeleri içerebilir. 

Bazı bilgisayar programları, hem patentler hem de telif hakları tarafından korunan konu kapsamına girer. Bu açıdan patent sistemi, yazılımın telif hakkıyla korunmayan işlevsel yönleri için koruma sağlayarak telif hakkı korumasını tamamlar. Telif hakkı korumasından farklı olarak, patent koruması almak için önce  Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunmalı ve bir patent alınmalıdır. Telif hakkı tescil sürecinin aksine; patent başvuru süreci pahalı, karmaşık, zor ve zaman alıcıdır.

Marka Tescili ile Patent Almak Aynı Şey Mi?

Marka tescili, ürün veya hizmet üreticisini temsil etmek için kullanılan bir sembolü, adı, kelimeyi, logoyu veya tasarımı korur. Patent, buluş sahibine yeni bir ürün için mülkiyet hakkı verir ve başkalarının aynı ürünü yapmasını engeller. Çoğu şirket, her ikisi de birbirinin yerine kullanılamasa da, fikri mülkiyeti korumak için her ikisini de yaptırır.

Marka tescilini diğer yasal korumalardan ayıran şey, yalnızca tek bir markayı kapsamasıdır. Bu koruma bir logonun, bir sembolün, bir cümlenin, bir kelimenin veya bir tasarımın parçası olabilir. Ancak bir marka tescili, sahibi olduğu şirket tarafından üretilen ürünlere herhangi bir koruma sağlamaz. Başka bir işletme veya kişi, patent korumalı olmadıkça, yasal olarak aynı ürünleri üretebilir veya aynı hizmetleri sunabilir.

Şirketinizin logosu veya sloganı için marka tescili koruması başvurusunda bulunmanız, tüketiciler için kafa karışıklığını azalttığı için dikkate değerdir. Birisi bir ürün için alışveriş yaptığında, belirli bir markayı hemen seçebilmelidir. Bir marka tescili olmadan, rakipleriniz logonuzu kolayca kopyalayabilir veya benzer bir tane oluşturabilir. Bu da marka sadakatinin kaybolmasına neden olur.

Marka tescili yaptırdığınızda, başka hiç kimse onu kopyalayamaz, kullanamaz, üretemez veya bundan kâr edemez. Birisi benzer bir marka oluşturmaya çalışırsa, tazminat davası açmak için yasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu, diğer kişi veya şirketin benzer bir marka altında ürün sattığı süre boyunca kaybedilen karları içerebilir. Benzerliğin tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olduğunu kanıtlayabilirseniz, davayı kazanma olasılığınız daha yüksektir.

Bir ticari markaya hak kazanmak için gerekli şartlar, bir patente hak kazanmak için gerekli olanlar kadar katı değildir.

Öte yandan, bir patent bir buluşu korur. Patent yürürlükte olduğu sürece, başkalarının benzer bir ürünü yapmasını, satmasını veya kullanmasını kısıtlar. Patent süresi sona erdikten sonra bu fikir artık korunmaz ve kamu malı olur. Bir patentin süresi, türüne bağlıdır.

Bir ticari marka ile bir patent arasındaki diğer bir fark, yenileme süresi ve seçeneğidir. Bir marka tescil süresi on yıldır, ancak markayı kullanmaya devam ediyorsanız, korumayı on yıllık artışlarla yenileyebilirsiniz. İncelemeli patent süresi 20 yıl ve incelemesiz patent süresi 7 yıldır. Süresi sona erdikten sonra bir patenti yenileyemezsiniz.

Bir ticari marka, bir ürünün münhasır veya benzersiz yapısını korumaz. Patent ise, bir şirketi veya kuruluşu temsil eden kelimelerin, sembollerin, logoların veya diğer benzer tasarımların münhasır doğasını korumaz.

Fikri mülkiyetinizi yasal olarak korumak için üçüncü bir seçenek, telif hakkıdır. Bu koruma, yayınlanmış olsun ya da olmasın özgün bir yazarlık çalışmasını kapsar. Örnekler arasında romanlar, kısa öyküler, resimler, müzik parçaları, şiirler, bir web sitesindeki içerik, bir broşürdeki içerikler, bir kullanım kılavuzundaki talimatlar vb. sayılabilir. Telif hakkı, başkalarının içeriğin yetkisiz kopyalanmasını, satılmasını veya kullanılmasını kısıtlar.

Telif hakkınızı yasal olarak kaydedebilirsiniz, ancak çalışmayı somut bir biçimde sunduğunuzda teknik olarak telif hakkı korumasına sahip olursunuz. İhlal nedeniyle başka bir kuruluşa karşı yasal işlem başlatma için bir telif hakkının yasal olarak tescil ettirebilirsiniz.

Marka Tescili ve Patent Neden Önemlidir?

İşletmenizin bir marka tescili, patent veya her ikisi için uygun olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Bir işletme sahibinin farklılıkları anlaması ve doğru seçenek için başvurması da önemlidir. Bir patente ihtiyacınız olduğunda bir ticari marka başvurusunda bulunmak veya tam tersini yapmak, zaman ve para kaybına neden olur. Bir patent başvurusu daha uzun sürse de, her ikisi için de başvuru yapma sürecinden geçmek biraz zaman alır.

Marka Tescili ve Patent İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bir patent veya marka tesciline ihtiyacım var mı?

Şirketinizin ürünlerini tanımlayan benzersiz bir markayı korumaya çalışıyorsanız, bir ticari marka başvurusunda bulunmanız gerekir. Bir ürünü veya bir ürünün tasarımını korumak istiyorsanız, patent başvurusunda bulunmanız şarttır.

2. ​​Patent başvurusu nereye yapılır?

Patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Başvuru yapmak için talep edilen belgeleri eksiksiz şekilde toplamanız şarttır.

3. Patent başvurusu ne kadara mal olur? 

Bu sorunun tam bir cevabı yoktur. Başvurunun maliyeti, yapacağınız başvuruya göre değişir. 

4. ​​Marka tescili başvurusu nereye yapılır?

Marka tescili başvurusu Türk Patent Enstitüsü’ne yapılır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir