PRM Ne Demek, Açılımı Nedir? PRM Doktor Kimlere Denir, Ne Anlama Geliyor?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere prm doktor ne demek, açılımı nedir onu anlatacağız.

Prm. kısaltmasının açılımı günümüzde merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle bazı programlarda doktorların isminin başında prm. ifadesi de geçiyor. Örneğin geçtiğimiz gün Survivor programında doktorun ismi yazarken başında prm. kısaltması da kullanılmıştı. Bunun ardından izleyiciler prm ne demek, ne anlama geliyor merak etmişti. Prm’nin birçok açılımı mevcuttur. Fakat genellikle sağlık alanında yani doktorlar için kullanılan bir kısaltma olarak geçmektedir. Şimdi sizlere prm nedir, prm açılımı ne demektir onu anlatalım.

PRM Doktor Ne Demek? PRM Açılımı Nedir?

Prm kısaltmasının birçok açılımı mevcuttur. Sağlık anlamındaki açılımı ise yani “prm. doktor” ifadesindeki prm’nin açılımı “Paramedik” olarak geçmektedir. Yani paramedik kelimesinin kısaltması prm olarak geçiyor. Paramedik diğer bir ismiyle “Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri” olarak da geçmektedir. Paramedik, acil tıp hizmetlerinde hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Paramedikler, hastaya ilk müdahale eden sağlık profesyoneli olarak geçmektedir. Yani kısacası, hastaneye gitmeden önce hastaya ilk müdahale eden, hastayı ilk tedavi eden kişiye paramedik deniliyor. Bu doktorun unvanı da “prm.” olmaktadır. Ayrıca yabancı kaynaklara göre, kelimenin yabancı anlamı olan Paramedic ifadesi “Paraşütçü Askeri Doktor” anlamına geliyor. Büyük ihtimalle eskiden 1. dünya savaşı veya 2. dünya savaşında yaralı askerlere ilk müdahale yapan sağlık birimlerinin adı da Paramedic olarak geçiyordu (İngilizce’si Paramedic). Türkçe olarak karşılığı ise hastaya ilk müdahale eden kişi olarak biliniyor.

Buna ek olarak PRM’nin farklı açılımları da mevcuttur. PRM’nin bir diğer açılımı “Patient Relationship Management” olarak geçmektedir. Bunun Türkçe anlamı ise “Hasta İlişkileri Yönetimi” demektir. PRM’nin bir diğer açılımı ise “Parmakla Rektal Muayene” demektir. Ayrıca PRM’nin yabancı kaynaklara göre bir diğer açılımı da “Public Relations Management” demektir. Bunun Türkçe karşılığı ise “Halkla İlişkiler Yönetimi” anlamındadır.

Kısacası; Prm kısaltmasının günümüzde kullanılan açılımı “Paramedik” ‘tir. Paramedik doktor, hastaya ilk müdahaleyi yapan doktor olarak bilinir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir