Masaüstü Bilgisayardan Kablosuz İnternete (Wifi) Bağlanma Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere masaüstü kasa bilgisayarlardan kablosuz internete bağlanma yani Wifi’ye bağlanma nasıl yapılır onun yöntemlerini anlatacağız.

Bildiğiniz gibi laptop bilgisayarlar otomatik olarak wifiye yani kablosuz internete bağlanabiliyor. Fakat masaüstü bilgisayarlarda maalesef böyle bir özellik yok. Onun için ekstra bir aparat almanız gerekiyor. Veya aşağıdaki anlatacağımız taktikle de hiç bir alet kullanmadan telefon aracılığıyla wifiye bağlanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlardan kablosuz wifiye bağlantı kurmanın 3 yolu vardır diyebiliriz. Şimdi bu 3 yöntemi sırasıyla anlatalım. Ama en önemlisi 1. yöntemdir. Diğeri herkesin bildiği yöntemdir diyebiliriz. Lafı uzatmadan anlatıma geçelim.

Başlıklar

Bilgisayardan Kablosuz (Wi-Fi) İnternete Bağlanma Birinci Yöntem

Bu yöntemde cep telefonu aracılığıyla bilgisayar üzerinden wifi ile internete bağlanmayı anlatacağız.

1–) Öncelikle masaüstü bilgisayarımızı açtığımızda sağ aşağıda alttaki resimde gördüğünüz gibi internet bağlantısı yok şeklinde uyarı verir. Fakat bağlantı yapıldıktan sonra bu çarpı işareti kalkacaktır. Hemen anlatıma geçelim.

2–) İlk olarak akıllı cep telefonunuzu bilgisayara USB kablo ile bağlayın. Yani telefonunuzu şarj ettiğiniz kablonun bir ucunu bilgisayara takın. Diğer ucunu da telefona takın. Telefonun mobil verilerini kapatın. Sadece wifi bağlantısı açık kalsın. Yani telefon ile evdeki modeme bağlanın mobil veriyi açmayınız.

Sonrasında telefondan “Ayarlar” kısmına girin. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Diğer ağlar” bölümüne giriniz.

3–) Ardından “İnternet paylaşımı ve Mobil erişim” kısmını açınız. Veya sizde buna benzer hangi bölüm varsa oraya giriş yapın.

4–) Akabinde aşağıda gördüğünüz gibi “USB bağlanıyor” bölümü çıkacak. Onun üzerine tıklayarak açmamız gerekiyor. Eğer sizde böyle bir ayar yoksa buna benzer bir seçenek çıkması gerekiyor ona basmalısınız. Biz samsung telefonundan anlatım yaptığımız için böyle seçenek mevcut. Fakat sizin telefon farklı ise USB bağlantısı veya buna benzer bir seçenek illaki olacaktır onu aktif yapmalısınız.

5–) USB ile bağlantıyı açtıktan sonra aşağıdaki gibi tik işareti gelmiş olacaktır. Böylelikle telefonda “Bu cihazın internet bağlantısı paylaşılıyor…” uyarısını göreceğiz.

6–) Artık bilgisayarımız telefon aracılığı ile modemin wifisine bağlanmış oldu. Sizler de kontrol edebilirsiniz. Şimdi telefonla işimiz bitti. Bilgisayara tekrar dönüş yapıyoruz. USB ile bağlantı kurduktan sonra bilgisayarda aşağıdaki gibi bir uyarı gözükecek. Burada “Evet” butonuna basıyoruz.

7–) Ardından masaüstü bilgisayarımız telefon sayesinde internete bağlanmış oldu. Sağ aşağıya bakarak bağlantının olduğunu anlayabilirsiniz.

8–) Burada dikkat etmeniz nokta cep telefonun Wifi bağlantısının açık olması ve mobil verilerinin kapalı olması gerekiyor. Ayrıca internet bağlantısı süresince telefonumuz kablo ile bilgisayara takılı olması gerekiyor. Yani kabloyu sökerseniz bağlantı da gider. Bu sayede hem cep telefonu şarj edilmiş oluyor hem de bilgisayardan wifi ile internete bağlanmış oluyoruz. Dediğimiz gibi bu yöntemi fazla kişi bilmez. Sizler de yazımızı paylaşarak arkadaşlarınızın da öğrenmesine katkı sağlamış olursunuz.

NOT = Biz anlatımı Samsung Glaxy S4 telefonu üzerinden yaptık. Sizlerde menüler veya ayarlar bölümü farklı olabilir. Ama en nihayetinde “USB bağlanıyor” seçeneğine benzeyen bir ayar bulup onu aktif etmeniz gerekiyor.

NOT 2 = Kısaca bu yöntemi anlatmak gerekirse cep telefonunuzu şarj kablosu ile bilgisayar kasasına takın. Telefonun mobil verisini kapatın sadece wifi bağlantısı açık kalsın. Ardından usb ile bağlantı seçeneğini seçin. Ardından otomatikman bilgisayar kablosuz internete girmiş olur.

Bilgisayardan Kablosuz (Wi-Fi) İnternete Bağlanma İkinci Yöntem

İkinci yöntem ise aparat ile bağlantı kurmaktır. Aparatımızın adı “Wireless İnternet Kablosuz Antenli Adaptör USB Wifi” şeklinde geçmektedir. Kısaca internette “Wifi adaptör” olarak aratırsanız bulursunuz. Resmini aşağıya ekleyelim.

Yukarıda görmüş olduğunuz adaptörü satın alarak masaüstü bilgisayarınızdan kablosuz internete bağlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey usb olarak adaptörü bilgisayara takmaktır. Ardından driver vs. yüklemenize gerek kalmadan bilgisayar otomatikman wifiye bağlanır. Bu adaptörün ücreti ortalama 20-30 tl civarlarındadır.

Bilgisayardan Kablosuz (Wi-Fi) İnternete Bağlanma Üçüncü Yöntem

Üçüncü yöntemimiz ise herkesin bildiği gibi kablo ile bağlantı kurmak. Yani kablonun bir ucunu modeme takmak ve diğer ucunu da kasamıza takmaktır.

Öncelikle mesafesi yetecek kadar bilgisayarcılardan ethernet veya internet kablosu satın alın. Genelde adı ethernet kablosu olarak geçiyor. Ardından bir ucunu masaüstü bilgisayarınızın arkasına takın, diğer ucunu da modeminize takın. Böylelikle kablo sayesinde internete bağlanmış olursunuz.

NOT = Eğer online oyun oynuyorsanız ve ping sorunu yaşamak istemiyorsanız en etkili bağlantı bu ethernet kablosu ile olmaktadır. Kablo ile bağlantı her zaman güvenli ve kesintisiz bağlantı imkanı verir. Wifi ile bağlantılarda kasma ve donma olabilir. Fakat ethernet kablosu ile bağlantı kurarsanız internet hızınız neyse onu alırsınız yavaşlama fazla olmaz.

Bilgisayarlarımızdan wifiye bu farklı yöntemler ile bağlanabilirsiniz. Bunların en önemlisi 1. yöntemdir. Çoğu kişi bilmez. Bu yüzden aparat veya kablo satın almadan telefon aracılığıyla da wifiye bağlanabilirsiniz. Umarız beğenirsiniz. Yorum atmayı unutmayınız. Teşekkürler.

YORUMLAR

  1. Teşekkürler 1 seçenek çok işe yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir