Metin2’de Rüzgar ve Şimşeğe Karşı Dayanıklılık Ne İşe Yarar?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Metin 2 oyununda rüzgar ve şimşeğe karşı dayanıklılık efsunları ne işe yarıyor onları anlatacağız.

Metin 2’de itemlere özellik eklenebiliyor. Bu özelliklerin adı da efsun olarak geçiyor. Bazı efsunların adından da okunduğu gibi ne işe yaradığını az çok kestirebiliyoruz. Ama 2 efsun var ki bunlar şimşeğe karşı dayanıklılık ve rüzgara karşı dayanıklılık efsunları, bu 2 efsunun ne işe yaradıklarını çoğu kişi bilmiyor. Haliyle biz de bu iki efsunun ne işe yaradıklarını anlatacağız. Şimdi anlatıma geçelim.

Rüzgara Karşı Dayanıklılık Efsunu Ne İşe Yarar?

Rüzgara karşı dayanıklılık veya rüzgar dayanıklılığı efsunu rakibin delici vuruş şansını % oranında azaltmaktadır. (Güncelleme yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz. Bu efsun delici vuruşu azaltmayabilir!) Yani delici vuruşlardan az hasar almanızı sağlayacak bir efsundur. Haliyle değerlidir diyebiliriz. Rüzgar dayanıklılığı efsunu % kaç olursa delici vuruşlardan da o derece az hasar alırsınız daha doğrusu rakibin delici vuruş şansı o oranda azalmış olur. Diyelim ki bir iteminizde rüzgara karşı dayanıklılık %10 efsunu var. Haliyle bu item delici vuruşlardan %10 oranında az hasar almaya yarar. Özellikle vs atarken bu efsunlu itemi giyerseniz oldukça verim alırsınız.

Rüzgara karşı dayanıklılık efsununun geldiği itemler şu şekildedir;

 • Zırh
 • Kask
 • Bilezik

Bunların dışında maalesef ayakkabı, küpe, kalkan ve silahlara bu efsun gelmiyor. Bu yüzden kendiliğinden rüzgar dayanıklılığı veren itemler oldukça rağbet görüyor. Mesela 23 levellik altın bezeli ayakkabının +9 hali %10 rüzgar dayanıklılığı veriyor. Haliyle genelde bu item alınıp 5 efsun yapılıp öyle kullanılıyor.

GÜNCELLEME:

Metin2’nin resmi web sitesinde Rüzgar dayanıklılığı efsunu aşağıdaki yerlerde etkili olmaktadır:

 • Karanlık tapınaktaki tüm canavarlar,
 • Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlar,
 • Büyülü Ormandaki canavarlar.

Rüzgar dayanıklılığı resmi sitede bu slotlarda geçerli olduğu şeklinde yazıyor. Fakat bazı serverlarda farklı yerlerde de geçiyor. Ayrıca yukarıda anlattığımız delici vuruş şansını azaltma ile ilgili resmi bir açıklama yok. Bu sonuca bazı oyuncular varmıştır. Biz de o bakımdan eklemiştik. Fakat rüzgar dayanıklılığı daha çok çar kasarken slot savunması maksatlı kullanıldığı için rüzgar dayanıklılığının geçerli olduğu yerler yukarıdaki gibidir.

NOT = Buna ek olarak rüzgara karşı dayanıklılık efsunu oyundaki rüzgar elementi vuruşu yapan canavarlara karşı savunma sağlamaktadır. Örneğin en çok Büyülü Ormanda bu efsun işe yaramaktadır. Çünkü büyülü ormandaki hemen hemen tüm slotlara karşı rüzgar dayanıklılığı efsunu savunma sağlamaktadır. Bu slotlar rüzgar gücü vuruşu yapmaktadır. Aynı şekilde vadide, hwang tapınağında, gautama uçurumu vb. gibi yerlerde de bu efsun etkilidir.

Şimşeğe Karşı Dayanıklılık Efsunu Ne İşe Yarar?

Şimşeğe karşı dayanıklılık veya şimşek dayanıklılığı ise rakibin kritik vuruş yapma şansını % oranda azaltır. (Güncelleme yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz. Bu efsun kritik vuruşu azaltmayabilir!) Yani rakiple vs attığınızda eğer bu efsunla sahipseniz rakibin size kritik vuruş yapma şansı daha az oluyor. Mesela %10 şimşek dayanıklılığına sahip bir iteminiz varsa rakip size karşı %10 oranda daha az kritik vuruş şansına sahip olur. Bu bakımdan hem rüzgar hem şimşek dayanıklılığı özellikle vs atarken çok işe yarıyor. Kritik vuruş bildiğiniz gibi yetenek kullanınca aktif oluyor. Delici vuruş ise düz vuruşlarda aktif olabiliyor. Bu bakımdan özellikle suralar için şimşeğe karşı dayanıklılık efsunu çok önem taşıyor diyebiliriz.

Şimşeğe karşı dayanıklılık efsununun geldiği itemler şu şekildedir;

 • Zırh
 • Kask
 • Bilezik

Bunun dışında şimşek dayanıklılığı silah, kalkan, ayakkabı ve küpelere maalesef gelmiyor. Fakat yine rüzgar dayanıklılığındaki gibi kendiliğinden şimşek dayanıklılığı özelliği bazı itemlerde bulunuyor. Mesela 17 levellik tahta ayakkabının +9 halinde %10 şimşek dayanıklılığı kendiliğinden bulunmaktadır. Ayrıca buna 5 efsun getirterek güzel bir şekilde kullanabilirsiniz.

GÜNCELLEME:

Şimşeğe karşı dayanıklılık veya şimşek dayanıklılığı Metin2’nin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre aşağıdaki slotlarda geçerlidir:

 • Setaou sınıfı canavarlar,
 • Yılan vadisindeki devler,
 • Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlar.

Şimşeğe karşı dayanıklılık efsunu haritada bu 3 sınıf için savunma sağlamaktadır. Yani defans sağlamaktadır. Fakat bazı serverlarda farklı yerlerde de geçebiliyor. Yukarıda kritik vuruş hasarını azaltır şeklindeki beyanımız ise daha önceden farklı oyuncular tarafından denenen ve farklı sunucularda etkisi olan bir özelliktir. Ama şuanda büyük bir ihtimalle geçerli değildir. O yüzden kritik vuruşu azaltır diyemeyiz. Şuanda M2 resmi siteyi baz alırsak bu efsun sadece yukarıda yazılanlara karşı savunma sağlamaktadır. Kritik vuruşları azaltır şeklinde bir bilgi yer almamaktadır.

NOT = Buna ek olarak şimşeğe karşı dayanıklılık efsunu oyundaki şimşek gücü vuruşu yapan slotlara karşı savunma sağlar. Yani mesela Sürgün Mağarasında bulunan Setaou‘lara karşı şimşeğe karşı dayanıklılık efsunu işe yaramaktadır. Bunlara karşı savunma sağlamaktadır.

Bu 2 efsunun ne işe yaradıklarını ve nerelerde geçerli olduklarını anlattık. Umarız yararlı olur iyi oyunlar dileriz.

YORUMLAR

 1. ne alaka yanlıs bılıyorsunuz
  şimşek dediğin sürgünde işe yarıyor. rüzgar ise tapınakta.
  ateş ise doyum paperde

  1. Merhabalar hocam zaten not kısmında o şekilde belirttik. Fakat bazı serverlarda dediğimiz gibi kritik ve delici savunma sağlıyor. Ama değişkenlik gösteriyor serverdan servera. Kısacası şimşek sürgünde, rüzgar ise orman ve tapınakta işe yarar. Bunlara ek olarak bazı kaynaklarda kritik ve delici savunma da sağlar şeklinde belirtilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir