Windows 10’da Bilgisayar Sistem Derecelendirme Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere windows 10 bilgisayarda sistem derecelendirmesi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Windows 7’de bildiğiniz gibi sistem derecelendirmesi bilgisayara sağ tıklayıp ayarları açınca görülüyordu. Burada da anlatmıştık bakabilirsiniz. Fakat bu sistem derecelendirmesi yani bilgisayarın derecelendirilme özelliği windows 10 işletim sisteminde biraz farklı açılıyor. Windows 7’deki gibi bilgisayara sağ tık yapıp özellikleri açtığımızda öyle bir ayar göremiyoruz. Fakat dediğimiz gibi bunun farklı bir yöntemi mevcuttur. Şimdi maddeler halinde Windows 10 bilgisayarlarda sistem derecelendirme nasıl yapılır onu anlatalım.

Windows 10 Sistem Derecelendirmesi Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle başlat menüsünü açıyoruz ve aratma yerine “winsat formal” yazıyoruz. Veya çalıştıra girip aynı şekilde winsat formal yazıyoruz ve açıyoruz.

2-) Ardından karşımıza komut istemcisi yani komut ekranı gelecektir. Burada bir şey yapmanıza gerek yoktur. Otomatikman bilgisayar kendiliğinden sistem derecelendirmesi yapacaktır. Burada biraz uzun beklememiz gerekebilir. Çünkü bilgisayar derecelendirmesi yaptığı için tüm sistemi tarıyor. Haliyle bu da uzun sürüyor. Bu arada sistem derecelendirmesi yapmadan önce arka planda çalışan programları vb. şeyleri kapatmanızı tavsiye ederiz.

3-) Derecelendirme tamamlandıktan sonra siyah ekran yani komut ekranı kendiliğinden kapanacaktır. Ardından şimdi derecelendirmenin kayıtlı olduğu dosyayı açmamız gerekiyor. Bunun için “C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore” klasörünü açıyoruz.

4-) Performance>WinSat>DataStore klasörüne girdikten sonra “Formal.Assessment (Recent).WinSAT.xml” dosyasını internet explorer üzerinden açınız. Yani aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi en son sistem derecelendirilmesi yapılmış tarihe bakın (genelde en alttaki oluyor) ve ona sağ tık yapıp internet explorer üzerinden açınız. Bizdeki dosyanın tam adı “2019-11-06 00.28.22.997 Formal.Assessment (Recent).WinSAT.xml” şeklindedir. Sizde baştaki tarih farklı olacaktır. Ama dosya adı formal assessment winsat olacaktır. Ona göre belgeyi internet explorer üzerinden açınız.

5-) Ardından açılan sayfanın üst tarafında aşağıda gördüğünüz gibi “SystemScrore” bölümü çıkacak. Buradan bilgisayarın sistem derece puanını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde hafıza skoru, CPU skoru gibi özel puanlara da buradan bakabilirsiniz.

6-) Böylelikle sistem derecelendirmesi yapmış oluruz. Bu arada sistem puanı tüm birimlerde verilen puanların en küçüğünü baz alır. Mesela yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bizim bilgisayarın sistem puanı 4.8 çıktı. Bu puan en düşük olan grafik puanına göre baz alınmıştır. Yani en düşük puan neyse bilgisayar puanı da o oluyor, yani tüm puanların ortalamasını almıyor diyebiliriz.

Bu şekilde windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda sistem derecelendirmesi yapabiliyoruz. Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir