Viskozite Nedir? Sıvılarda Viskozite Kısaca Konu Anlatımı

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere sıvılarda viskozite ne demektir kısaca konu anlatımı yapacağız. Şimdiden iyi çalışmalar iyi dersler dileriz.

Sıvılarda Viskozite Nedir?

Sıvıların akmaya karşı gösterdiği dirence viskozite adı verilir. Tam tersi durumuna ise akıcılık adı verilir. Bir sıvının viskozitesi büyükse bu sıvının akışkanlığı azdır. Yani bir diğer deyişle bir sıvının akıcılığı veya akışkanlığı fazla ise viskozitesi de az olur. Viskozitenin diğer bir adı “akmazlık” olarak geçiyor.

Kanın akıcılığının azalması ya da damarlarda pıhtılaşması, kan akımını engelleyerek organların zarar görmesine hatta daha da kötüsü ölüme neden olabilir. Tam tersi durumda ise yani kanın akıcılığının çok fazla olması kesiklerde, damar çatlaklarında kanın durmasını engelleyerek kan kaybına sebep olur. Haliyle sıvıların sahip olması gereken belirli bir akışkanlık değeri olmalıdır. Viskozite ve akıcılık ters orantılıdır diyebiliriz. Birinin değeri yüksekse diğeri az olur. Ek olarak sıvıların çoğu özelliğini molekülleri arasındaki çekim kuvvetleri belirlemektedir.

Şimdi bir örnek verelim. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi eşit ağırlıktaki cisimler su ve gliserine aynı anda atıldığı zaman suya atılan cismin daha hızlı dibe battığını ve gliserindeki cismin ise daha yavaş battığını görürüz. Bunun nedeni gliserinin viskozitesinin suyun viskozitesinden yüksek olmasıdır. Yani gliserinin akmazlığı suya göre daha fazladır. Bir diğer deyişle suyun akıcılığı gliserine göre daha fazladır. Bu yüzden cisim suda daha fazla dibe batar.

Günümüzde birçok alanda kullanılan sıvıların viskozite değerleri belirli bir aralıkta olmalıdır. Mesela boyaların amacına uygun olarak kullanılabilmesi için kolay sürülebilir olması ve fazla akışkan olmaması gerekir. Viskozite değerine göre boyaların kalitesi de değişebilmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir