Matematikte X1 ve Y1 Yazılışı (Html Kodu)

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere matematikte x1 ve y1 şeklinde olan ifadeleri internet ortamında sitelerimizde, yorumlarda vs. nasıl yazarız onu anlatacağız.

Eğer matematik-geometri vb. alanlarda web siteniz varsa matematikteki bazı yazılımları düzgün yapmak gerekiyor.Çünkü kötü yazılan formülleri öğrenciler anlamadıkları için derslerinde hata yapabiliyorlar.Bu yüzden onlara en iyi hizmeti vermemiz için bazı formülleri güzel yazmamız gerekmektedir.

Mesela bu formüllerden birisi de x1 ve y1 gibi terimlerdir.Bu terimler genelde denklem köklerini bulmada, x ve y’nin birden fazla değeri olduğunda, kümelerde vb. yerlerde kullanılabilir.Peki x1-y1 şeklinde değil de x1-y1 şeklinde nasıl yazabiliriz şimdi onun html kodunu paylaşalım.

Bu şekilde xve y1 yapmak için aşağıdaki kodu kullanmalıyız;

x<sub>1</sub> ==> x1
y<sub>1</sub> ==> y1

Veya xve y2 yapmak isterseniz aşağıdaki kodu kullanmalısınız;

x<sub>2</sub> ==> x2
y<sub>2</sub> ==> y2

<sub> </sub> kodları içine aldığınız rakam x ve y’nin altındaki sayı oluyor.Yani bu rakamı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu şekilde yapılınca html’de yazılış düzgün gözükür.Tabii ki bunu html yorum alanlarına da yazarsanız aynı şekilde aktif olur.Eğer wordpress sitelerine bunu yapmak isterseniz yazı ekleme kısmından “Metin” kısmını açın ve oraya kodlu bir şekilde yazın.Ardından “Görsel” alanına tekrar gittiğinizde formülün düzeldiğini göreceksiniz.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir