Matrix Kırmızı ve Mavi Hap Neyi Temsil Ediyor?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Matrix filminde yer alan kırmızı ve mavi hapın ne anlama geldiklerini anlatacağız.

Dünyanın en iyi filmleri arasında olan Matrix filminde bir sahnede Morpheus Neo’ya kırmızı hapı mı seçiyorsun yoksa mavi hap mı diye bir soru soruyor.Cevap olarak Neo ise kırmızı hapı seçiyor.Peki burada kırmızı ve mavi hapın anlamları nedir şimdi onu paylaşalım.

Arkadaşlar eğer Neo mavi hapı seçseydi tüm matrix hikayesi sona erecekti, matrixin ne olduğunu göremeyecekti ve yatağında tekrardan uyanıp hayatına devam edecekti.

Fakat kırmızı hapı seçtiği için matrix dünyasına girdi ve Morpheus’un deyişiyle gerçek hayata bir adım attı.

Dediğimiz gibi filmde mavi hap eski yaşamı ve aynı şeyleri tekrarlamayı, kırmızı hap ise yeni bir yaşam tarzını ve gerçekleri yaşamayı temsil ediyor.

Şimdi sizlere Morpheus’un Neo ile konuşmasından bir kesit paylaşalım.Mavi hap ve kırmızı hapın geçtiği konuşmaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sen de herkes gibi bir köle olarak doğdun. Dokunamadığın, tadamadığın ya da koklayamadığın bir hapishanedesin. Beyninin içi bir hapishane. Ne yazık ki, Matrix’in ne olduğu kimseye anlatılamaz. Bunu kendin görmek zorundasın. Bu senin son şansın. Bundan sonra, bir geri dönüş olmayacak. Mavi hapı alırsan, bu hikaye sona erer, yatağında uyanırsın ve istediğin her neyse ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan Harikalar Diyarı’nda kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin gittiği yerleri gösteririm. Unutma… Sana vadettiğim tek şey gerçek, fazlası değil…

Morpheus

Şimdilik bu kadar.Herkese teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir