Memur ve Özel Sektörde Hafta Sonu Maaş Yatar mı? (Cumartesi & Pazar)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere memurlarda ve özel sektörlerde hafta sonu maaş yatar mı, cumartesi ve pazar maaş yatabilir mi hakkında bilgi vereceğiz.

Özel sektör ve memurların maaşları farklı günlerde hesaba yatmaktadır. Örneğin özel sektör maaşları ay başında veya ay sonunda yatabilirken memur maaşları veya emekli maaşları ise ayın ortasında hesaba yatabiliyor. Fakat bazı günler ayın ortası veya ayın başı hafta sonuna denk gelebiliyor. İşte bu durumda vatandaşlar maaşların hafta sonu yani cumartesi ve pazar hesaba yatıp yatmayacağını merak ediyor. Sizler için kısa bir araştırma yaptık. Şimdi detayları paylaşalım.

Özel Sektörde Hafta Sonu Maaş Yatar mı?

Arkadaşlar özel sektörde maaş günü hafta sonuna denk gelirse maaşlar büyük ihtimalle pazartesi gününe kalmaktadır. Hafta sonu bankalar için resmi tatil kabul edildiğinden için maaş pazartesiye yani ilk iş gününe kalıyor. Çünkü bizzat birkaç kişi ile görüştük ve hafta sonu maaşlarının yatmadığını öğrendik. Fakat yine de bazı anlaşmalı bankalarda hafta sonu olsa da maaş hesaba yatabilmektedir.

Daha doğrusu durum şöyle: Diyelim ki maaşınız ayın 5’inde yatıyor. Ayın 5’i de Cumartesi gününe denk geliyor. Bu durumda o firma bir güzellik yapıp maaşları bir gün önce yani ayın 4’ünde Cuma günü yatırabiliyor ki birçok firma böyle iyilikler yapmaktadır. Fakat bazı firmalar maaş günü hafta sonuna denk gelirse pazartesiyi beklemektedir. Ama bu durum değişkenlik gösteriyor diyebiliriz. Çünkü bankaların anlaşmalarına göre de değişiyor. Mesela Ziraat bankası emekli maaşını hafta sonu bile yatırıyor. Yani bu durumda özel sektörde anlaşmalı olan bankalar varsa (ki tam olarak var mı yok mu bilmiyoruz) maaşını hafta sonu yatabilir. Ama dediğimiz gibi ülkemizde çoğu özel sektörde hafta sonu maaş yatırılmıyor. Çünkü hafta sonu resmi tatil olarak geçiyor ve çoğu özel bankalar hafta sonu anlaşmaları bulunmuyor. Ama zaten çalıştığınız kurum sağlam bir kurumsa maaş gününüz hafta sonuna denk geldiğinde Cuma günü hesabınıza yatırırlar. Bizzat tanıdıklarımızda durum böyle.

Tekrardan bir örnek verecek olursak: Diyelim ki özel sektörde çalışıyorsunuz ve çalıştığınız yer X Bankası ile anlaşmalı. Normalde firma size her ayın 1’inde maaşınızı yatırıyor ve o ayın 1’i de hafta sonuna denk gelirse bu durumda firma maaşınızı pazartesiye kalmadan cuma günü öder. Yani bazı firmalar bu şekilde yapıyor. Yine de çalıştığınız yerin muhasebesine sorarak net durumu öğrenebilirsiniz.

Emekli ve Memurlarda Hafta Sonu Maaş Yatar mı?

Emekli ve memurlarda ise durum biraz farklı diyebiliriz. Emekli ve memur maaşları hafta sonu bile olsa hesabınıza yatabilir, bu durum bankadan bankaya göre değişiyor. Burada anlaşmalı banka söz konusu. Şöyle ki mesela Ziraat Bankası maaş gününüz hafta sonuna (Cumartesi ve Pazara) denk gelse bile maaşınızı yatırıyor. Ziraat Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre 2022 yılı itibariyle emekli maaşları ödeme günü Cumartesi veya Pazar gününe denk gelse bile aynı gün içerisinde hesaba yatırmaktadır, yani pazartesiyi beklememektedir. Dediğimiz gibi eğer devlet kurumlarında çalışanların maaş günü hafta sonuna denk gelirse ve anlaşmalı bir banka varsa bu durumda maaş gününüz hafta sonuna denk gelse bile hesabınıza yatar.

Kısacası; eğer devlet kurumlarında çalışıyorsanız maaş gününüz cumartesi veya pazara yani hafta sonuna denk gelse bile maaşınız hesaba yatar. Çünkü birçok devlet kurumları bu konuda bankalarla anlaşma halindedir. Haliyle bankalarla anlaşmalı olduğundan cumartesi veya pazar gününe bakılmaksınız ödemeler yapılır. Ama bu durum özel sektörde farklı. Özel sektörde de eğer bankalarla anlaşma sağlanırsa yine hafta sonu maaşlar yatabilir. Ama özel sektörlerde çoğu firmada bu anlaşma yoktur diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir