Meslek Seçiminde Yapılan Yanlışlar

Meslek seçimi hayatımızın en önemli seçimlerinden birisidir. Meslek seçiminde sağlıklı kararlar vermek oldukça önemlidir. Meslek seçiminde sağlıklı kararlar verebilmek için şu hususlara dikkat etmek gerekir:

1- Yanlış Yönlendirme:

Meslekler hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerin mesleğin popülerite durumuna bakarak yönlendirme yapması kişinin yanlış mesleklere yönelmesine neden olmaktadır. Mesleki yönlendirmeyi mutlaka uzman kişiler yapmalıdır. Yönlendirme yaparken kişinin sahip olduğu özellikler iyi bilinmelidir. Mesleğin gerektirdiği tüm bilgi ve beceriler iyi analiz edilmelidir.

2- Tanıtım Eksikliği:

Meslekler hakkında yeterli tanıtım çalışması yapılmalıdır. Bir mesleği tanımadan ona yönelmek ileride pişmanlık duymanıza neden olacaktır. Mesleğin gerektirdiği tüm bilgi ve beceriler bilinmesi gerekir. Kişinin istek ve arzularına uygun olmalıdır. Meslek güncelliğini korumalı ve iş alanı olmalıdır.

3- Ebeveyn Baskısı:

Anne ve baba baskısı ile birçok insan yanlış meslek seçmektedir. Kişi kendini bulacak mesleğe yönelmelidir. Hayat boyu yapacağı mesleği anne ve baba baskısı ile seçmemelidir. İlerleyen yıllarda pişmanlık yaşamamak adına kişi kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda sevdiği mesleği yapmalıdır. Anne ve babalar meslek seçimi konusunda rehber olmalıdır. Kişi adına karar veren organ olmamalıdır.

4- Yanlış bakış açısı:

Meslek seçiminde yanlış bakış açısına sahip olmak yanlış meslek seçimine neden olur. Çok para kazandıran meslek iyi meslektir anlayışı yanlıştır. Kişiyi tamamlayan yetenekleri ile örtüşen meslek iyi meslektir anlayışı hakim olmalıdır.

5- Şartlar:

Meslek seçiminde şartların olgunlaşması oldukça önemlidir. Birçok insan sınav puanına göre meslek seçimi yapmaktadır. İstediği mesleği değil puanı yettiği mesleği seçmektedir. İstediği bölüm tutuncaya kadar tercih yapmaması gerektirdiği bilincine varamayan birçok genç istemediği mesleği seçmek zorunda kalıyor. Bu da ileride büyük pişmanlıklar yaşamasına neden oluyor.

6- Kendini ve yeteneklerini tanımama:

Kendini ve yeteneklerini tanımayan birey meslek seçimini sağlıklı yapamaz. Yeteneklerini bilen birey meslekleri tanıması ile birlikte meslek seçiminde kafasında şablon oluşmaya başlar. Şu meslek tam bana göre demeye başlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir