Mevlid Kandilinde Oruç Tutulur mu? Mevlid’de Oruç Tutmak Uygun mu?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Mevlid kandili gününde oruç tutulur mu, oruç tutmanın hükmü nedir, uygun mudur değil midir kısaca konu hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Arkadaşlar öncelikle Mevlid Kandili’niz mübarek olsun. Mevlid Kandili yaklaşırken en merak edilen konuların başında Mevlüd günü oruç tutulur mu sorusu geliyor. Konu hakkında birçok site mevlid kandilinde oruç tutmanın sevap olduğu, oruç tutulabileceği yazmaktadır. Fakat durum tam tersi diyebiliriz. Çünkü ulema Mevlid kandilinde oruç tutmayı uygun görmemiştir. Mevlid kandili bayram olarak kabul edildiği için İslam alimleri Mevlid kandilinde oruç tutmayı uygun görmemişlerdir. Şimdi detaylı anlatalım.

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulur mu?

Ulema, İslam alimleri Mevlid Kandili’nde oruç tutmayı uygun bulmamışlardır. Çünkü Mevlid Kandili bayram olarak kabul edilir. Mevlid kandili günü ve gecesinde sevinmek lazımdır. Haliyle Mevlid Kandili günü de bayram olarak kabul edildiği için oruç tutulmanın uygun olmadığı belirtilmiştir. Şöyle ki bizler nasıl Ramazan ve Kurban bayramlarında oruç tutmuyoruz, yani bayram günlerinde oruç tutmuyoruz işte Mevlid kandilinde de aynı durum söz konusu. Mevlid kandili bayram olarak kabul edilmektedir. Haliyle ulema Mevlid kandili gününde oruç tutulmasını uygun görmemiştir. Ulema, Mevlid kandilinde bol bol ibadet etmeyi, Kur’an-ı Kerim okumayı, sıla-i rahim yapmayı, komşulara, dostlara, akrabalara ikramda bulunmayı vb. bayram havasına girmeyi uygun görmüşlerdir.

Dediğimiz gibi arkadaşlar İslam Alimleri Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasını münasip görmemişlerdir. Bunun nedeni ise Mevlid kandilinin bayram olarak kabul edilmesinden dolayıdır. Nasıl bizler Kurban ve Ramazan bayramlarında oruç tutmuyoruz haliyle Mevlid’de de oruç tutulması münasip kabul edilmemiştir.

Konu hakkında yukarıdaki videodan Cübbeli Ahmet Hoca’nın açıklamasını izleyebilirsiniz.

Mevlid Kandili Pazartesi ve Perşembeye Denk Gelirse Oruç Tutulur mu?

Buna ek olarak diyelim ki Mevlid kandili pazartesi veya perşembeye denk geldi. Eğer siz her pazartesi ve perşembe sünnet orucuna devam ediyorsanız, Mevlid kandili bu günlere denk gelse bile sünnete niyet ederek bu gün oruç tutabilirsiniz. Yani diyelim ki Mevlid kandili perşembe gününe denk geldi. Haliyle siz zaten her perşembe sünnet orucuna devam ediyorsanız, her perşembe sünnet orucunu tutuyorsanız bu durumda Mevlid kandili perşembeye denk gelse bile sünnete niyet ederek oruç tutabilirsiniz, bunda bir uygunsuzluk görülmemiştir. Ama dediğimiz gibi zaten siz yıl içerisinde her perşembe sünnete niyet ederek oruç tutuyorsanız o perşembe Mevlid’e denk gelirse yine sünnete niyet ederek oruç tutabilirsiniz.

Allah (c.c.) ibadetlerinizi kabul eylesin. Bizlere de dua etmeyi unutmayınız. Selam ve dua ile. Amin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir