Telefon Uçak Modundayken Alarm Çalar mı Çalmaz mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere telefon uçak modundayken alarm çalar mı yoksa çalmaz mı kısaca onu anlatacağız.

Sabahları işe gitmek, okula gitmek vb. işlerimiz için erkenden uyanmak için telefonumuza alarm kurarız. Fakat alarm kurmadan önce telefonu, bildirim gelmemesi veya arama gelmemesi için uçak moduna alabiliriz. İşte bu yüzden alarm kuranlar uçak modundayken alarm kurulursa alarm çalar mı merak ediyor. Aslında sorunun cevabı çok basit. Şimdi kısaca sizlere anlatalım.

Uçak Modunda Alarm Çalar mı?

Telefon uçak modunda olsa bile alarm çalar. Çünkü alarm sistemiyle uçak modu birbirini etkilemez, ikisi farklı sistemlerdir. Çünkü telefonun uçak modunda olması şebekelerle alakalıdır, yani telefonun çekip çekmemesiyle alakalı bir durumdur. Fakat alarm sistemi ise telefondaki uygulama ile ilgilidir. Yani eğer telefonunuzda alarm kurduysanız ve telefonunuzun şarjı bitmediyse o alarm %100 tam saatinde çalar. İster uçak modunda olsun isterse de internete bağlı olmasın. Cep telefonunun kendi alarm sistemi şarj olduğu zaman her daim çalmaktadır. Bu yüzden alarm ile uçak modunun bir alakası yoktur. Kısacası; telefon uçak modunda alarm çalar.

Ayrıca bazı kişiler telefonu ilk uçak moduna alıp sonra mı alarm kurulmalı yoksa ilk alarm kurup sonra mı uçak moduna almalı merak ediyor. Arkadaşlar aslında bu sıralamanın pek bir farkı yok, yani hemen hemen tüm akıllı telefonlarda ister ilk uçak moduna alıp sonra alarm kurun, isterseniz de ilk alarm kurup sonra uçak moduna alın her türlü telefonun alarmı çalacaktır. Fakat bazı telefon modellerinde bu şekilde bir sistemsel hata oluşabiliyor. O yüzden en garantisi ilk olarak telefonu uçak moduna alıp sonra alarm kurmak olacaktır. Yine de işimi garantiye almak istiyorum derseniz kendiniz deneme yapabilirsiniz. Şöyle ki, telefonu ilk olarak uçak moduna alın ardından 1-2 dakika sonraya alarm kurun. Alarm çalarsa demek ki alarm uçak modunda olsa bile çalacak anlamını taşır. Bu şekilde deneme yapabilirsiniz.

Dediğimiz gibi eğer yine de uçak modunda alarmın çalıyor olmasına inanmıyorsanız kendiniz deneme yapabilirsiniz. Şöyle ki ilk olarak telefonu uçak moduna alın. Ardından alarmı 1 dakika sonrasına kurun. 1 dakika telefonun başında bekleyin. Alarmın çaldığını kendiniz de göreceksiniz. Böylelikle telefon uçak modundayken alarm çalar ifadesini kanıtlamış olursunuz. Herkese hayırlı işler ve hayırlı dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir