“Mevta” mı “Mefta” mı TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Nedir? (Kanıtlı)

Bu yazıda sizlere yazılışları çok karıştırılan mevta-mefta kelimelerinden hangisi TDK’ya göre doğrudur onu paylaşacağız.

Yazılışı çok karıştırılan kelimelerden birisi mevta-mefta ikilisidir. Bazı kesim bu kelimeyi mevta olarak bilse de bazıları mefta olarak söylemektedir. Peki Türk Dil Kurumu’na göre hangi kelimenin yazılışı doğrudur şimdi kanıtıyla birlikte onu paylaşalım.

Mevta mı Mefta mı Doğrusu Hangisi?

  • Doğru yazılışı : Mevta
  • Hatalı yazılışı : × Mefta

Türk Dil Kurumu‘na göre “Ölü, ölmüş kimse” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Mevta kelimesidir. Mevta kelimesi dilimize Arapça’dan geçmiştir. Yani Arapça kökenli bir kelimedir. Mefta ise hatalı kullanımdır. Yani kelimenin doğru yazılışında 3. haft v harfi olmalıdır. Fakat telaffuzlarda genellikle mefta olarak dilimizden çıkabiliyor. Ama dediğimiz gibi TDK’ya göre doğru yazılışı mevta’dır. Yazılışı çok karıştırıldığı için genel kültür yarışmalarında, sınavlarda, sorularda vb. yerlerde karşımıza çıkabilir.

TDK’nın resmi sözlük sitesine girerek kelimenin doğru yazılışının kanıtına bakabilirsiniz. Sözlük sitesine “https://sozluk.gov.tr” buradan ulaşabilirsiniz.

Bu tarz kelimelerin doğru ve hatalı kullanımlarını öğrenmek için sitemizden “Türkçe-Edebiyat” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda TDK’nın sözlük uygulaması üzerinden de karıştırdığınız kelimelerin doğru yazılımlarına aratma yaparak bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir