MHRS ‘Network Error’ hatası çözümü nasıl yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) sitesinde girişte verilen “Network Error” hatasının çözümü nasıl yapılır? Bu hata neden verilmektedir onu anlatacağız.

İnternetten online şekilde hastane randevu almak için “https://www.mhrs.gov.tr/” sitesine girmemiz gerekiyor. Buradan tüm hastanelerden randevu alabiliyoruz. Fakat bazen siteye girişte hata verebiliyor. Bu hatalardan birisi de Error-Network Error hatasıdır. Hatanın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar T.C. kimlik numarası ve şifreyi yazdıktan sonra sisteme giriş yapınca bazen yukarıdaki gibi bir hata verebiliyor. Üstelik bilgileri doğru girdiğinizden emin olsanız bile bu hatayı verebiliyor. Peki MHRS’de network error hatası nasıl giderilir? Bu hatayı aldıktan sonra ne yapılmalı şimdi cevapları paylaşalım.

MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) Network Error Hatası Çözümü

Öncelikle arkadaşlar MHRS sistemi önceden farklı tasarımdaydı. Yani sistem sonradan yenilendi. Bu bakımdan yazılımsal olarak bazı hatalar olabilir. Ama bunlar geçici hatalardır tamamen çözümü mevcut. Şimdi 3 farklı yöntemle hatayı çözebiliriz.

1-) Eğer hastane randevu sitesi girişinde yani MHRS girişte network error hatası alıyorsanız ilk olarak siteyi yenileyip tekrar bilgileri yazıp giriş yapın. Bazen bu hatayı verebiliyor. Siteyi yenilediğinizde ve tekrar giriş yaptığınızda otomatikman hata düzeliyor. Ben 2-3 kere denedim ve en sonunda hata vermeden giriş yaptım. Tabii şifreyi doğru girdiğinizden emin olunuz.

2-) Şifreyi doğru girdiğinizden emin olunuz. Mesela kopyala yapıştır yaparken dikkat edin. Şifre bölümü yıldızlı gözüktüğü için bazen kopyalamış sandığınız şifre kopyalanmamış olabilir. Yani oraya doğru şekilde yapıştırmamış olabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi manuel olarak el ile yazınız ve öyle giriş yapmaya deneyin.

3-) Eğer ilk 2 yöntem de olmuyorsa o zaman modemi kapatıp açın. Çünkü network error “Ağ hatası” anlamına geliyor. Yani internetle ilgili bir hatadan dolayı bu hata çıktısını veriyor. Bu bakımdan modemi resetlerseniz belki sorun çözülür. O da olmazsa DNS ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Burada paylaştığımız Google DNS adreslerini bilgisayarınıza aktif edebilir ve bu hatanın çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Kısacası; Genel olarak hatanın çözümü bu şekilde diyebiliriz. İlk yöntem en etkilisi. Çünkü 2-3 kere deneyince giriyor. Bizde de aynı sorun oldu. Şifreyi doğru girdiğimiz halde bu hatayı veriyordu. Sonra tekrar giriş deneyelim dedik ve bu sefer hata vermedi. Yani sizler de tekrar giriş yaparak hatayı giderebilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

Bu şekilde farklı yöntemlerle hatayı giderebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir