Youtube Kanalına Yönetici ve Düzenleyici Nasıl Eklenir? Nasıl Davet Edilir?

Herkese iyi günler. Bu yazıda sizlere Youtube kanalınıza yönetici nasıl ekleyebilirsiniz onu anlatacağız.

Youtube kanalınızı tek başına yönetmek istemiyorsanız ve kendinize bir yardımcı, düzenleyici, ortak eklemek istiyorsanız bu işlemi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kanalınıza yönetici ekleyerek ona görevler verebilir ve ortaklaşa kanal yürütebilirsiniz. Şimdi resimler halinde Youtube kanalına yönetici ve düzenleyici nasıl eklenir, ekstra bir yönetici nasıl oluşturulur onu anlatalım.

Youtube Kanalına Yönetici Ekleme Nasıl Yapılır?

1–) Öncelikle Youtube sitesini açıyoruz ve sağ üstten profil resmimize tıklıyoruz. Ardından “Ayarlar” butonuna tıklıyoruz.

2–) Akabinde açılan sayfada aşağıda gördüğünüz gibi “Kanal durumu ve özellikler” linki çıkacak, ona tıklıyoruz.

3–) Sonrasında yeni bir sayfa açılacak. Buradan sol taraftaki “İzinler” bölümüne giriyoruz.

4–) İzinler sayfasında sağ üst tarafta “Davet Et” butonu çıkacak. İşte buraya tıklayarak Youtube kanalınıza yönetici veya düzenleyici kişiler davet edebilirsiniz.

5–) Davet et butonuna tıkladığımızda aşağıdaki gibi alan çıkacak. Buradan üst tarafa davet edeceğiniz kişinin mail adresini yazın. Burası gmail olmalı sonuçta Youtube, Google’a ait bir servistir. Aşağıya ise yani Erişim bölümüne de kişiyi hangi rütbede ekleyecekseniz onu seçin.

6–) Burada kanalınıza davet edeceğiniz kişiyi Yönetici, Düzenleyici, Düzenleyici (sınırlı), Görüntüleyici ve Görüntüleyici (sınırlı) yapabilirsiniz. Yani bu 5 seçenekten birini seçerek kişiyi kanalınıza davet edebilirsiniz. Eğer tam yetki vermek istiyorsanız kişiyi en Yönetici yapabilirsiniz.

Ek olarak bu alanda çıkan yönetici ve düzenleyici özellikleri aşağıdaki gibidir. Buna göre davet edeceğiniz kişinin rütbesini seçebilirsiniz.

  • Yönetici özellikleri : Başkalarını ekleyip kaldırabilir, tüm öğeleri düzenleyebilir. Kanalı silemez.
  • Düzenleyici özellikleri : Her şeyi düzenleyebilir. Diğer kullanıcıları ekleyip kaldıramaz, videoyu veya kanalı silemez ya da sözleşmelere dahil olamaz.
  • Düzenleyici (sınırlı) özellikleri : Her şeyi düzenleyebilir. Diğer kullanıcıları ekleyip kaldıramaz, videoları veya kanalı silemez, sözleşme imzalayamaz ya da gelir bilgilerini görüntüleyemez.
  • Görüntüleyici özellikleri : Tüm öğeleri görebilir. Hiçbir öğeyi düzenleyemez.
  • Görüntüleyici (sınırlı) özellikleri : Gelir bilgileri hariç tüm öğeleri görebilir. Hiçbir öğeyi düzenleyemez.

7–) Yönetici yapmak istiyorsanız “Yönetici” butonunu seçin. Ardından kişinin mail adresini yazın. En sonunda ise sağ alttaki “Bitti” butonuna basıyoruz. Böylelikle kanalınıza yönetici eklemiş olursunuz.

8–) Bazen bu ayarlara gelince sizden tekrar hesabınıza giriş yapmanızı isteyebilir. Aynı şekilde şifrenizi girerek bu bölümü açabilirsiniz.

Bu şekilde kanalınıza yönetici ekleyebilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir