Microsoft Edge (PDF&E-Pub) Yazıları Sesli Okuma Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Windows 10 bilgisayarlarda pdf, e-pub vb. yazıları microsoft edge kullanarak nasıl sesli okutma yapabiliriz onu anlatacağız.

Windows 10 bilgisayarlarınızda pdf veya epub tarzı dosyalar açmak isterseniz ve eğer Adobe vb. tarzında program yoksa merak etmeyin bu pdf dosyaları Microsoft Edge programında çalıştırabilirsiniz. Zaten pdf dosyasına 2 kere tıklarsanız yani normal olarak açarsanız bu Microsoft Edge üzerinden açılır. Normalde Microsoft Edge windows 10’a özel bir internet tarayıcısıdır diyebiliriz. Fakat aynı zamanda bu programın pdf ve epub açma özellikleri de bulunur. Üstelik bu programda sesli okutma özelliği de mevcuttur. Yani açtığınız pdf’i sesli okutma yaparak normal şekilde dinleyebilirsiniz. Bu özelliği mesela bir iş yaparken arka planda sesli şekilde kitap okutmak için kullanabilirsiniz. Yani bilgisayarınıza kulaklık takabilir ve sesli şekilde kitap okuma dinleyebilirsiniz. Şimdi maddeler halinde pdf, epub dosyaları nasıl sesli dinleyebiliriz onu anlatalım.

Microsoft Edge’de (Windows 10) PDF veya E-Pub Yazıları Sesli Okutma

1-) Öncelikle pdf veya epub dosyasını 2 kere tıklayıp açıyoruz. Veya sağ tık yapıp “Birlikle aç > Microsoft Edge” uygulamasına tıklıyoruz. Fakat bu dosya eğer bilgisayarınızda Adobe vb. pdf programı yüklü değilse zaten 2 kere tıklayıp açarsanız direkt Microsoft Edge üzerinden açılmış olur.

2-) Ardından yazıların üstüne herhangi bir yere geliyoruz ve sağ tık yapıyoruz. Oradan en alttaki “Sesli oku” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında pdf veya epub yazılarımız otomatikman bir bilgisayar seslendiricisi tarafından sesli şekilde okunmuş olur. Ayrıca sesli okunan yerler alttaki resimde gördüğünüz gibi vurgulamalı olarak çıkıyor.

4-) Dilerseniz bu sesli okumayı durdurabilir, başlatabilir, geri veya ileri sarabilirsiniz. Sesli okuma ayarlarına sağ üst taraftan bakabilirsiniz.

5-) Aynı şekilde sesli okuma için hız ayarlarını da yapabilirsiniz. Hız ayarlarına da aşağıda gördüğünüz gibi ulaşabilirsiniz.

6-) Bu arada seslendirme uygulamasının adı “Microsoft Tolga” olarak geçmektedir. Bazı kaynaklara göre bu uygulamadaki ses çocukluğumuzdan hatırladığımız Hugo ve Tolga abideki “Tolga Gariboğlu” ‘un sesidir. Gerçekten de biraz benziyor.

Bu şekilde pdf vb. dosyaları sesli okutma yapabilirsiniz. Ek olarak mobil cep telefonlarında da aynı uygulamayı (Microsoft Tolga Mobile) indirerek sesli okutmadan faydalanabilirsiniz. Herkese şimdiden iyi dinlemeler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir