Microsoft Excel Tek Tuşla (Hızlı Şekilde) Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Excel’de tek kombinasyon ile hızlı şekilde toplama nasıl yaparız onu anlatacağız.

Microsoft Excel en çok kullanılan Office programlarından birisidir. Hatta en çok kullananı diyebiliriz. Çünkü her alanda kullanılan bir programdır. Excel’i öğrenciler, muhasebe işleriyle uğraşanlar, ofis çalışanları, yöneticiler vb. hemen hemen çoğu kişi kullanıyor. Haliyle Excel üzerinde yapılan pratik işlemler de nasıl yapılıyor merak ediliyor. Excel’de en çok yapılan hesaplamaların başında toplama işlemi gelmektedir. Mesela alt alta birçok veriyi toplamayı Excel’de formüller kısmından yapabilirsiniz. Ama bunun daha hızlı bir yöntemi var. Şimdi sizlere Excel’de tek tıkla hızlı bir şekilde toplama işlemi nasıl yaparız onu anlatalım.

Excel’de Hızlı Bir Şekilde Tek Tuşla Toplama Nasıl Yapılır?

Excel toplama için hızlı kısayol tuşu ==> CTRL + M

1-) Öncelikle Excel tablomuzu açıyoruz. Ardından alt alta sıralı olan rakamlarımızı veya sayılarımızı mouse ile seçiyoruz. Yani alt alta duran tüm sayılarımızı seçili yapıyoruz. Ardından sayılarımız seçili haldeyken klavyeden “CTRL + M” tuşlarına basıyoruz.

2-) Ctrl + M yaptıktan sonra sayıların bir alt hücresinde aşağıda gördüğünüz gibi toplamı çıkmış olacaktır. Yani biz 15+2+4+7+24+1+5 işlemini CTRL+M yaparak kısayoldan toplamış olduk. Sonucu ise 58 bulmuş olduk. Sonuç aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi hücrenin en altında yazar.

3-) Elbette sadece sütun toplama değil, satır olarak da Ctrl+M ile toplama yapabilirsiniz. Örneğin aşağıda gördüğünüz gibi 1-5-9 rakamlarını yan yana toplayalım. Bunun için yine sayıları seçiyoruz ve CTRL+M kombinasyonuna basıyoruz.

4-) Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi en son hücrede bu 3 sayının toplamı çıkmış olacak. 1+5+9=15 ediyor. Gerçekten de Ctrl+M yapınca hızlı bir şekilde toplama yapabilirsiniz.

5-) Kısacası Excel’de toplama yapmak için herhangi bir formül veya kod yazmaya gerek yok. Hızlı bir şekilde ctrl+m yaparak toplama işlemini yapabilirsiniz.

Bu şekilde Excel üzerinde tek kombinasyon ile toplama yapabilirsiniz, verilerin toplamını alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir