Microsoft Word Dipnot Ekleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Word Office programlarında dipnot ekleme nereden yapılır onu anlatacağız.

Dipnot; kitaplarda, yazılarda, ödevlerde vb. belgelerde sayfa içerisinde geçen bir kelimenin açıklamasını sayfanın altına eklemeye verilen isimdir. İllaki kitap okurken denk gelmiştirsiniz. Genelde anlamı bilinmeyen kelimelerin sonuna 1,2,3 vb. gibi rakamlar konulur ve sayfanın en altına da bu kelimenin açıklaması küçük puntolarla yazılır. İşte bu şekilde dipnot eklemeyi Word programında da yapabiliyoruz. Dipnotu sadece kitaplar için değil ödevlerinizde, tez yazılarınızda vb. belgelerinizde de kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu dipnotları ekledikten sonra silebilirsiniz. Şimdi maddeler halinde Word programında dipnot nereden eklenir ve silinir onu anlatalım.

Microsoft Word Dipnot Ekleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle Microsoft Word programını açıyoruz. Ardından üst menülerden “Başvurular” kısmına giriyoruz. Buradan da aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi üzerinde AB yazılı “Dipnot Ekle” butonu var. Ona basıyoruz ve böylelikle seçtiğimiz kelimeye dipnotu eklemiş oluyoruz.

2-) Dipnot ekle butonuna basmadan önce dipnotunu ekleyeceğiniz kelimeyi seçmeniz gerekiyor. Yani mouse ile aşağıdaki gibi seçili yapın. Sonra bu butona basın. Mesela biz “deneme” yazısına dipnot ekleyeceğiz, haliyle onu seçtik ve bu butona bastık.

3-) Dipnot ekle butonuna bastıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi sayfanın en altında dipnot açıklama bölümü gelecektir. Buradan ne yazmak isterseniz yazabiliyorsunuz. Program otomatikman kendi oluşturuyor ve puntoları da ona göre küçük oluyor.

4-) Dipnot ekledikten sonra aşağıda gördüğünüz gibi “deneme” yazımızın hemen bitiminde 1 rakamı çıkacaktır. İşte bu dipnotlu olduğu anlamına gelmektedir. Program üzerinden bu sayıya 2 kere tıklanırsa sayfa altındaki açıklama bölümüne gitmiş olunur. Ayrıca birden fazla dipnot eklerseniz diğer kelimelerin bitiminde 2,3,4 … şeklinde sayılar çıkacaktır.

5-) Son olarak bu dipnotu silmek isterseniz kelimenin hemen bitimindeki küçük sayıyı silmeniz yeterlidir. Yani aşağıda gördüğünüz gibi dipnot rakamını sildiğinizde sayfa altındaki dipnot açıklama bölümü de otomatikman silinmiş olacaktır.

NOT = Anlatım Word 2010 programı üzerinden yapılmıştır. Fakat hemen hemen tüm Word versiyonlarında “Başvurular > Dipnot ekle” butonundan dipnot ekleme yapabilirsiniz.

Bu şekilde Microsoft Word programlarında dipnot ekleme ve silme yapabilirsiniz. Bu dipnot ekleme Microsoft Word 2007, 2010, 2016, 2019 vb. tüm programlarında yapılabilmektedir. Yani hemen hemen tüm word programlarında aynı yerden dipnot ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir