Monster Laptop Fandan Çok Ses Geliyor Nasıl Kapatılır? Çözümü Nedir?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere monster marka laptopların fandan çıkardıkları yüksek sesi nasıl kısabiliriz veya kapatabiliriz onu anlatacağız.

Arkadaşlar bazı oyun bilgisayarlarının oyun oynamadığınız halde bile fanları aşırı derecede çalışır. Tabii ki bu durum laptopun kötü olmasından dolayı değil fanları otomatikte olduğu içindir. Monster bilgisayarların kendilerine ait özel bir programı mevcuttur. Bu program sayesinde fan sesini, fan hızını, fan ısısını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi yanlış anlaşılma olmasın. Burada monster laptopların fanları kötü demiyoruz sadece ayarlarında değişiklik yapılmadığı için fanlarından çok ses çıkabilmektedir.

Mesela oyunlara girerken birden fan sesi artar bu duruma eyvallah. Fakat internette takılırken de bazen bu durum oluyor. İşte bu şekilde olunca da insanlar rahatsız olabiliyor. Çünkü oyun vs. oynanmadığı için fanların o kadar çalışmasına gerek yok. İşte bu yüzden bir program sayesinde bu fan ayarlarını düzenleyebiliyoruz. Bu program zaten monster’ın resmi web sitesinde driver yani sürücü olarak ücretsiz paylaşılıyor. Programımızın adı “Control Center” ‘dır. Bilgisayarında yüklü olmayanlar buradaki siteye girerek yükleyebilirler.

Peki programı yükledikten sonra ne yapmamız gerekiyor şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle yüklü olan veya yüklediğimiz Control Center programımızı açıyoruz.Ardından aşağıdaki gibi hangi modda çalıştırmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz.Mesela biz “Performans” bölümünü seçtik.Ardından oradan “Sistem Programı” kısmını seçiyoruz.

2-) Sonrasında ise açılan yerde “Fan Hızı” kısmındaki otomatik yerine “Özel” seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında fan hızının ve sesinin birden durduğunu göreceksiniz.Bu durumda korkmanıza gerek yok. Bilgisayar aynı performansta çalışmaya devam eder fakat oyun vs. oynamadığınız için fan çok düşük seviyede çalışır. Haliyle bu da sessiz çalışmasına sebep olur.

3-) Özel bölümünü seçtikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak.Buradan isterseniz fan başlangıç sıcaklığı, fan durma sıcaklığı, tam fan hızı gibi ayarları kendiniz yapabilirsiniz.Ama her türlü fan sessiz ve yavaş çalışmış olacaktır. Bu da sorunun çözümü olmuş olacaktır. Yani bu ayarları yaptığınızda fan artık sessiz olacak ve odadaki diğer insanları rahatsız etmeyeceksiniz 🙂

4-) Bu sayede monster laptop bilgisayarlarda yüksek fan sesini kapatmış oluruz. Fakat bilgisayarınızı bu şekilde fazla tutmayın. Bu seferde aşırı ısınma olur ve herhangi bir parçanın yanmasına neden olabilir. O yüzden sürekli fanı kapatmak da zararlıdır. Ara sıra kapatmakta fayda vardır.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir