Movie Maker Video Yakınlaştırma (Zoom Yapma) Nasıl Yapılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Movie Maker programında videoya zoom yapma yani videoda yakınlaştırma yapmak nasıl yapılır resimler eşliğinde onu anlatacağız.

Windows Movie Maker, Microsoft’un ücretsiz video editleme programıdır. Her Windows bilgisayarda ücretsiz olarak bulunur. Başlat menüsüne movie maker yazarak programı açabilirsiniz. Movie Maker her ne kadar ücretsiz ve fazla işlevsiz olarak düşünülse de video editleme programında bulunan birçok işleme sahiptir. Yani bu program üzerinden gayet güzel editleme, video kesme vb. işlemler yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz güzel özelliklerden birisi de videoya yakınlaştırma yapmaktır. Video hazırlayanlar illaki belli bir bölgeye zoom yapmak isteyebilir, yani videodaki önemli bir noktayı yakınlaştırarak izleyicilerine göstermek isteyebilir. İşte bu durumda Movie Maker üzerinden videoda yakınlaştırma yani zoom yapabilirsiniz. Şimdi sizlere Movie Maker üzerinden video yakınlaştırma nasıl yaparız onu gösterelim.

Microsoft Movie Maker Videoda Yakınlaştırma (Zoom Yapma) Nasıl Yapılır?

1–) Öncelikle Movie Maker’a videomuzu yüklüyoruz. Ardından videoda herhangi bir yere tıklayıp üst menüden “Animations” kısmına giriyoruz.

2–) Sonrasında burada sağ tarafta zoom yapacağımız özellikler çıkacak. Yani kısacası Movie Maker’da bu kısımdan video yakınlaştırma (zoom) yapabilirsiniz. Zoom yapmanın birçok efekt seçeneği vardır. İstediğinizi seçebilirsiniz.

3–) Yakınlaştırmanın tüm efektlerini görmek için aşağıda gördüğünüz “Diğer” butonu var aşağı doğru olan ona tıklayın.

4–) Akabinde burada bir sürü efekt çıkacaktır. İstediğinizi seçin. Sonradan değiştirebilirsiniz.

5–) Mesela herhangi birini seçtiniz diyelim. Ardından videoda aşağıda gördüğünüz gibi sol üst köşesinde 4 küçük kare işareti belirmiş olur. Bu işaret o videonun zoomlu olduğunu belirtir diyebiliriz.

6–) Şimdi gelelim asıl noktamıza. Sonuçta videoyu zoomlu yaptık ama tüm her saniyesini zoomlu yapmak istemiyoruz. O zaman videoda nereden itibaren zoom yani yakınlaştırma yapacaksanız veya nereden itibaren yapmayacaksanız bir yer belirleyin ve o yere 2 kere mouse ile tıklayın.

7–) Sonrasında yukarıdaki seçenekler değişecek ve aşağıdaki gibi görünecektir. Buradan eğer “Split” tuşuna basarsanız videoyu 2’ye bölmüş olursunuz ve ister ilk kısmını isterseniz de 2. kısmını zoomlu şekilde ayarlayabilirsiniz.

8–) Veya dilerseniz “Trim tool” butonuna basarak videoda nereleri yakınlatırma (zoomlu) yapacaksanız başlangıç ve bitiş noktalarını kendiniz yazabilirsiniz. Yani süreleri kendiniz ayarlayabilirsiniz.

9–) Trim tool’a basarsanız aşağıda gördüğünüz gibi “Start point” ve “End point” kısımları çıkacak. Buradan videoda nereyi yakınlaştıracaksanız başlangıç ve bitiş dakikalarını ayarlayabilirsiniz. Ayarlama yaptıktan sonra “Save trim” butonuna basmayı unutmayınız. İptal etmek isterseniz “Cancel” tuşuna basabilirsiniz.

Bu şekilde Movie Maker programı üzerinden videoda istediğiniz bir noktayı yakınlaştırabilirsiniz. İyi editlemeler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir