Musluktan Akan Kireçli Suyu İçmek Zararlı mı? Kireçli Su İçilebilir mi?

Merhabalar bu yazımızda sizlere musluktan akan kireçli su içilir mi, zararlı mıdır yoksa herhangi bir zararı yok mu onu kısaca anlatacağız.

Sular gittiğinde ve bir süre sonra geri geldiğinde bazen musluktan sular kireçli akabiliyor. Yani illaki denk gelmiştirsiniz. Sular yeni gelmeye başladığı zaman az ve beyaz renkli akabiliyor. İşte bu su kireçli olduğundan dolayı beyaz akmaktadır. Suyu bardağa doldurduğunuzda ilk başta bembeyaz bir görüntü ortaya çıkar ve zaman suyun kireci azalıp normal su halini alır. İşte bu beyazlık kireçten dolayı olmaktadır. Peki, kireçli su içmek sağlığa zarar verir mi yoksa bir şey olmaz mı şimdi kısaca sizlere aktaralım.

Kireçli Su İçilir mi, Zararlı mı?

Kireçli suyun içerisinde yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum gibi elementler bulunur. Bunun yanı sıra kireçli suda manganez, demir, çinko vb. metaller de bulunur. Hem bu metallerden dolayı hem de kalsiyum-magnezyum fazlalığından dolayı aşırı ve sürekli kireçli su içmek vücuda zarar verebilir. Kireçli su, içerdiği metallerden (çinko, demir vb.) dolayı sert su olarak da bilinir. Bir suyun kireçli olmasının en büyük nedeni içerisinde yüksek miktarda magnezyum ve kalsiyum bulundurmasıdır. Yani kireçli sularda yüksek değerde magnezyum-kalsiyum vardır. İşte bundan dolayı yüksek oranda magnezyum ve kalsiyum gibi maddeler bazı kişilerde rahatsızlığa yol açabilir. Örnek vermek gerekirse yüksek miktardaki magnezyum bazı kişilerde ishale neden olur. Bazı kaynaklara göre kireçli su içmek damar sertleşmesine, damar tıkanmasına vb. olaylara neden olabilir. İşte bundan dolayıdır ki çok miktarda kireçli su tüketmek anlık olarak zarar vermese de ilerleyen vakitlerde kişilerde rahatsızlığa veya hastalığa yol açabilir. Bundan dolayı kireçli suyun fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir. Kireçli su ve musluk suyu yerine arıtma suyu içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kısacası; kireçli su içmek anlık olarak vücuda zarar vermese de içerisinde yüksek miktarda magnezyum ve kalsiyum gibi elementler (ayrıca çinko, demir vb. gibi metaller) bulundurduğu için kişinin ilerleyen dönemlerinde hastalığına veya rahatsızlığına sebep olabilir. Ayrıca kireçli su demir, çinko, manganez, alüminyum vb. gibi metaller de içerir. İşte bunlardan dolayı sürekli kireçli su içmek zararlı olabilir denmiştir. Yani kısacası 1-2 defaya mahsus kireçli su tüketimi fazla zarar vermese de sürekli kireçli su tüketmek sağlığa zararlıdır diyebiliriz. Ayrıca kireçli suyun diğer bir ayı sert su olarak bilinmektedir. Kireçli su hakkında en doğu bilgiye kendi doktorunuzdan veya aile hekimliğinden öğrenebilirsiniz. Herkese sağlıklı ve huzurlu yaşamlar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir