Müstakil Arsa ve Müşterek Arsa Nedir, Ne Demek? Aralarındaki Fark Ne?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere müstakil ve müşterek arsa nedir, ne demektir, ne anlama geliyor kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

E-Devlet’te Toki arsa başvurusu yapmak isteyenler için İstanbul ilinde 2 seçenek gözüküyor. Bunlardan birisi müşterek arsa iken diğeri ise müstakil arsadır. Haliyle vatandaşlar bu 2 arsanın ne demek olduğunu merak edebiliyorlar.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi E-Devlet’ten toki arsa başvurusu yapınca bu seçenekler çıkıyor. Şimdi müstakil arsa nedir, müşterek arsa nedir, aralarındaki fark nedir hakkında kısaca bilgi verelim.

Müşterek Arsa ve Müstakil Arsa Nedir? Aralarındaki Fark Nedir?

Yaklaşık olarak 350 metrekare ile 500 metrekare arasında değişkenlik gösteren ve 1 tane en fazla brüt miktarda 150 metrekarelik konut yapmaya müsait olan arsaya müstakil arsa denilir. Diğer taraftan, yüzölçümünde yani metrekaresinde değişkenlik gösteren, plan koşullarına göre toplu yapıya müsait olan yani birden fazla hissedarı olabilen arsalara ise müşterek arsa denilir. Yani aslında kısacası müşterek arsaya birden fazla hissesi olan arsalardır diyebiliriz. Müşterek arsaların birden fazla hak sahibi olabiliyor. Müstakil arsa ise sahibinin tek kişi olduğu yani hak sahibinin 1 kişide olduğu arsadır.

Kısacası aradaki farkı söyleyecek olursak, müşterek arsaların birden fazla hak sahibi vardır. Yani bir müstakil arsanın birden fazla hak sahibi, birden fazla hissedarı vardır. Fakat bunun dışında müstakil arsada ise hak sahibi tek 1 kişidir. Aradaki fark budur. Bir örnek verecek olursak, müşterek bir arsada 5 kişi birden hissedar olabilir, yani 5 hak sahibi olabilir. Ama müstakil arsada 5 hak sahibi olamaz, müstakil arsanın sadece 1 hissedarı, 1 hak sahibi olur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir