“Naif” mi “Nahif” mi, Doğrusu Hangisi? TDK’ya Göre Nahif Nasıl Yazılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere naif mi yoksa nahif mi hangisi doğru yazılmıştır, ne anlamlara gelmektedir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Yabancı dillerden Türkçe’ye geçen bazı kelimelerin yazılışlarında hatalar yapılabiliyor. Bunlardan birisi de “naif / nahif” ikilisidir. Aslında çoğu kişi bu iki kelimeden sadece birinin doğru yazılmış olduğunu tahmin ediyor. Fakat bu iki kelime de aslında TDK sözlükte yer almaktadır. Yani hem “naif” hem de “nahif” kelimelerinin ikisi de Türk Dil Kurumu sözlüğünde geçen kelimelerdir, haliyle ikisinin de yazılışları doğrudur. Fakat anlam itibariyle anlamları farklıdır. Şimdi detayları yazalım.

TDK’ya Göre Naif mi Nahif mi? Hangisi Doğru Yazılmıştır?

  • Naif ==> Doğru yazılıştır. (Fransızca kökenli ‘saf, deneyimsiz’ anlamına geliyor.)
  • Nahif ==> Doğru yazılıştır. (Arapça kökenli ‘ince, duygulu, hassas’ anlamına geliyor.)

Türk Dil Kurumu’na göre hem naif hem de nahif kelimelerinin yazılışları doğrudur. Yani “naif” ve “nahif” şeklinde TDK’da 2 kelime de yer almaktadır. İkisinin de yazım kurallarına göre yazılışları doğrudur. Fakat ikisinin anlamları farklıdır. Eğer sınavlarda bu iki kelime çıkarsa yazılışları doğru fakat anlamları farklı olabildiği için soruya göre cevap verilebilir diyebiliriz. Kısacası naif ve nahif kelimelerinin yazılışları doğrudur fakat anlamları farklıdır. Şimdi anlamlarına göz atalım.

Naif kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiştir ve anlamı “saf, deneyimsiz” demektir. Diğer anlamlarına aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

Nahif kelimesi ise dilimize Arapça’dan geçmiştir, yani Arapça kökenlidir. Nahif kelimesinin anlamı ise “ince, duygulu, hassas olan” şeklindedir.

Bu iki kelime de günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kelimeler arasında geliyor. Aslında günlük hayatta daha çok kullandığımız kelime “nahif” şeklindedir ve anlamı ise “çok narin, ince, hassas” şeklindedir. Yani Türkçe’de daha çok kullanılan kelime “nahif” şeklindedir. Mesela “Bu kadın çok nahif birisine benziyor.” cümlesinde geçen nahif “hassas, narin” vb. anlamlarına gelmektedir. Burada kullanılan nahif kelimesi gerçek anlamda kullanılmıştır diyebiliriz. Haliyle günümüzde ve dilimizde daha çok “nahif” kelimesi kullanılsa da hem “naif” hem de “nahif” kelimelerinin yazılışları doğrudur, fakat dediğimiz gibi anlamları farklıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir