“Nato Kafa Nato Mermer” Ne Demektir? Deyimin Anlamı Ne?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere “nato kafa nato mermer” deyiminin anlamı nedir, ne demektir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Günlük hayatta fazla kullanmadığımız bazı deyimlerin anlamları bilinmeyebiliyor. Bunlardan birisi de “nato kafa nato mermer” deyimidir. Bu deyim günümüzde fazla kullanılmasa da geçmiş zamanlarda sıklıkla kullanılıyordu. Şimdi sizlere “nato kafa, nato mermer” ifadesinin anlamı nedir, nato ne demektir kısaca anlatalım.

Nato Kafa Nato Mermer Deyiminin Anlamı Nedir?

TDK’ya göre Rumca kökenli nato kelimesi “Söz dinlemez, söz anlamaz, taş gibi kafa” anlamlarındaki “nato kafa, nato mermer” deyiminde geçen bir söz olarak geçmektedir. Haliyle bu kelimeden yola çıkıldığında “nato kafa nato mermer” deyiminin anlamı “Söz dinlemez, söz anlamaz, taş gibi kafa” vb. anlamlara gelmektedir. Şimdi TDK üzerindeki anlamına bakalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi “nato kafa, nato mermer” deyiminin anlamı “söz anlamaz, taş gibi kafa, söz dinlemez” vb. manalara gelmektedir.

Nato kafa nato mermer deyiminin anlamları şu şekilde:

  • Söz dinlemez
  • Söz anlamaz
  • Taş gibi kafa
  • Zor anlayan
  • Kalın kafalı

“Nato kafa nato mermer” deyimini eski topraklar çok kullanır. Dediğimiz gibi bu deyim “bir şeyi zor anlayan, söz dinlemez kişi, kalın kafalı kişi” vb. anlamlara gelmektedir. Buradaki “nato” kelimesi Rumca kökenli bir kelimedir diyebiliriz. Yani günümüzdeki Nato (North Atlantic Treaty Organization) ittifakı ile ilgili bir kelime değildir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir